17
lut

28 stycznia 2015r. na wyremontowanej sali OSP Smolice odbyły się po raz trzeci Mistrzostwa Powiatu Krotoszyńskiego w warcabach klasycznych. Do rywalizacji przystąpiło 25 chłopców i 28 dziewczyny z 13 szkół (Rozdrażew, Nowa Wieś, Kobierno, Biadki, Smolice, SP 8 Krotoszyn, Kuklinów, Lutogniew, Zalesie Małe, SP 4 Krotoszyn, Zduny, Świnków i Roszki). Biorąc pod uwagę statystyki, widać, że z roku na rok przybywa uczestników i w tym roku liczba ich wyniosła aż 53 zawodników. Rozgrywki toczyły się na dystansie siedmiu rund, a dzięki specjalnemu programowi wszystko przebiegało bardzo sprawnie. Za sprawą Towarzystwa Gier Planszowych i Karcianych „BAŚKA” zawodnicy w trakcie zawodów mogli posilić się czekoladą i soczkiem. Cała impreza toczyła się w miłej atmosferze, a niektóre pojedynki były bardzo zacięte i stały na wysokim poziomie. Z rozmów kuluarowych wynika, że w szkołach coraz częściej i więcej uwagi poświęca się warcabom i to jest zauważalne biorąc pod uwagę umiejętności większości graczy. Ostatecznie po rozegraniu przez wszystkich uczestników siedmiu gier w kategorii dziewcząt najlepsza okazała się Weronika Nadstawska z Roszek, która odniosła 6 zwycięstw, za jej plecami uplasowała się jej koleżanka ze szkoły i zarazem zwyciężczyni grudniowego turnieju o puchar prezesa „BAŚKA” Gruszka Aleksandra, a na najniższym stopniu podium stanęła Woźna Daria z Lutogniewa. W kategorii chłopców toczyła się bardzo wyrównana i pasjonująca walka pomiędzy czterema zawodnikami. W ostatniej rundzie zawodnicy z pierwszych dwóch miejsc spotkali się z zawodnikami z pozycji 3-4. Zwycięstwa tych drugich zdecydowały o tym, że to oni cieszyli się z awansu do finału wojewódzkiego, a o dokładnej kolejności musiała zadecydować dodatkowa punktacja ponieważ na koniec zawodów wszyscy czterej zawodnicy mieli po 5,5 punktu.

I tak pierwsze miejsce zdobył Rachwalski Karol z Rozdrażewa. Drugie miejsce przypadło Hubertowi Konarczakowi z Lutogniewa, natomiast miejsce honorowane brązowym medalem wywalczył Mierzwicki Dawid z Kuklinowa. Najlepiej ze Smolic wśród dziewcząt spisały się Julia Jarus 7 miejsce i Wiktoria Łukowiak 13, natomiast w kategorii chłopców sześcioletni Antoni Czebatura, który został sklasyfikowany na 9 pozycji. Uczniowie z pierwszych dwóch miejsc będą reprezentować nasz powiat na finale województwa wielkopolskiego. Wszyscy zawodnicy z miejsc 1-3 otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale i puchary oraz nagrody rzeczowe, a wszystko to zostało wręczone przez Pana Feliksa Bukowskiego i Edmunda Polnego przedstawicieli Towarzystwa „BAŚKA”. Ponadto wszyscy 53 uczestników nie zależnie od zajmowanego miejsca wróciło do domu z medalem i nagrodą rzeczową. Wszystko to zostało ufundowane przez „Towarzystwo Gier Planszowych i Karcianych „Baśka”, które to już po raz siódmy wspomaga nasze turnieje w warcaby i to dzięki nim cała impreza nabiera wysokiej rangi i dzieci bardzo chętnie przyjeżdżają do Smolic, a jest ich z turnieju na turniej coraz więcej. W tym roku po raz pierwszy zaszczycili nas swoją obecnością przedstawiciele szkół ze Zdun i Świnkowa. Już nie tylko w gminie, ale w całym powiecie słychać dobre opinie o naszych zawodach. Organizatorzy wraz ze sponsorem mają nadzieję, że z roku na rok będzie nas odwiedzało coraz więcej szkół, a co za tym idzie więcej dzieci. Jeszcze raz wielkie słowa uznania składam na ręce prezesa „BAŚKI” Wiesława Lisiaka. W imieniu wszystkich uczestników mówimy głośne D Z I Ę K U J E M Y!!!