Muzyczne „Nowe szaty króla”

            Obcowanie z różnymi formami sztuki i kultury wpływa bardzo pozytywnie na rozwój dzieci. Pozwala wzbudzać w nich poczucie piękna oraz rozwija swoistego rodzaju wrażliwość na sztukę.

        3 października przedszkolacy oraz uczniowie klas 1,3 i 4 pod opieką swoich wychowawczyń obejrzeli przedstawienie pt. „Nowe szaty króla” – musical profilaktyczny przygotowany prze Teatr Muzyczny Forte z Wrocławia. Była to sceniczna adaptacja jednej z bardzo znanych baśni Hansa Christiana Andersena pełna tańca, śpiewu na żywo oraz ciekawej gry aktorskiej. W opowieści tej sprytni oszuści wykorzystują próżność, pychę tytułowego władcy, by ograbić go ze skarbów i udowodnić, że nie nadaje się do sprawowania władzy.

            Główny bohater – król próbując nadążyć za modą, zapomina o tym, co naprawdę jest ważne. Jedną z jego zachcianek jest udomowiona lama, która towarzyszy mu w  codziennym życiu. Zwierzę okazuje swą inteligencję, komentując przy każdej okazji wydarzenia, robiąc to w żartobliwy i dowcipny sposób. Tylko lama ma odwagę przyznać, że nie widzi tego, co inni, którzy z własnej próżności i strachu kłamią, udają, że widzą niewidzialne szaty króla…

            Znakomity humor, zaskakujące zwroty akcji, taniec, poruszająca muzyka, piękne dekoracje, barwne stroje i wreszcie ciekawe animacje multimedialne potęgowały napięcie, przykuwały uwagę małych widzów. A że był to spektakl z morałem, z przesłaniem, śledząc losy rozkapryszonego króla i jego wiernej, śmiesznej lamy, mali widzowie nauczyli się, że o wartości człowieka nie decyduje ani zasobność portfela, ani metka przy ubraniu, a to w jaki sposób traktujemy innego człowieka…. Można więc śmiało powiedzieć, że baśń H. Ch. Andersena jest ciągle aktualna. 

            Nasi mali widzowie bardzo żywiołowo reagowali na toczące się na scenie wydarzenia. Często słychać było gromki śmiech i gorące brawa…