Niecodzienna lekcja …. w Warszawie

      warszawaWielu naszych uczniów nie tylko aktywnie uczestniczy w życiu szkoły, ale jest też członkami Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej przy OSP w Smolicach. Biorą udział w zawodach i konkursach wiedzy pożarniczej, przygotowując się w ten sposób do służby na rzecz społeczeństwa lokalnego, do niesienia pomocy innym w różnych sytuacjach losowych. Ich działalność jest ceniona i zauważana przez Zarząd OSP.

        3 listopada, na zaproszenie poseł RP p. Andżeliki Możdżanowskiej, grupa „małych” strażaków wraz z druhami ochotnikami udała się na wycieczkę do stolicy, łącząc przyjemne z pożytecznym, zabawę, przygodę z niezwykłą lekcją historii i wychowania obywatelskiego.

        Już o godz. 4,00 w towarzystwie Burmistrza Kobylina p. Bernarda Jasińskiego i p. Moniki Kwiatkowskiej – asystentki Pani poseł, udali się autokarem na lotnisko Wrocław – Strachowice, skąd po odprawie pasażerskiej samolotem linii lotniczych RYANAIR przelecieli do Warszawy. Na Lotnisku im. Fryderyka Chopina spotkali się z przewodnikiem i razem z nim dotarli na ul. Wiejską, miejsca, gdzie zapadają najważniejsze dla kraju, a więc i każdego z nas,  decyzje .  Tu, w budynku  Sejmu, spotkali się z p. Poseł, zasiedli na tarasie widokowym, by choć przez chwilę uczestniczyć na żywo w sejmowych obradach…. Potem spotkali się z p. Andżeliką Możdżanowską. Wzajemnym podziękowaniom i życzliwym słowom nie było końca. I choć dorośli mówili o różnych ważnychi czasem trudnych sprawach, dla dzieci i młodzieży wszystko tu było niezwykle ciekawe, inne niż oglądane na ekranie telewizora.

         Ale to nie koniec atrakcji, bo z Sejmu udali się na Stadion Narodowy. Wprawdzie nie odbywały się w tym czasie żadne zawody, ale oczami wyobraźni zobaczyli swoich sportowych idoli, „usłyszeli”  wrzawę na widowni i doping kibiców … Trzeba przyznać, że obiekt robi wrażenie.

                Być w stolicy i nie jechać metrem ? To prawie niemożliwe. Tak i nasi uczniowie odbyli taką krótką podróż, by po pysznym obiedzie zwiedzić Pałac Kultury i Nauki. Z tarasu widokowego podziwiali   piękną panoramę miasta.  A potem uczestniczyli w odprawie wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza, poznali historię tego miejsca. Udając się na Plac Zamkowy, na chwilę zatrzymali się przed Pałacem Prezydenckim, by na wspólnej fotografii upamiętnić te niezwykłe wydarzenia…. Warszawiacy przyzwyczajeni są do grup wycieczkowych w mieście, ale na naszych uczniów zwracano uwagę, bo wyróżniały ich mundury strażackie…

                Jak to zwykle bywa, wycieczka była … za krótka, ale jakże ciekawa. Spotkanie w Sejmie,  lot samolotem, metro, ruchome schody, stadion, Stare Miasto, warszawskie zabytki, odprawa wart, piękne karty naszej historii … na pewno na długo pozostaną w pamięci dzieci, bo przecież była to niezwykła nagroda za trud, zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa lokalnej społeczności.