Pociągiem do …. biblioteki …

Dnia 02 kwietnia w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Chyba nie można było obrać innej daty pasowania pierwszoklasistów na czytelników szkolnej biblioteki… Uroczystość przygotowała pani Paulina Matysiak z uczniami kl. 3 – 6 oraz nauczyciele bibliotekarze: pani Magdalena Giszczyńska i pan Przemysław Gustowski. 

Nasi najmłodsi uczniowie odbyli niezwykłą podróż lokomotywą. W trakcie tej niezwykłej wyprawy pociąg zatrzymywał się, kiedy na drodze pojawiali się bohaterowie książek dla dzieci: Baba Jaga, Kot w butach, Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna…. Zadaniem „pasażerów” było odgadnięcie zagadki związanej z napotkaną postacią. Za każdą prawidłową odpowiedź pierwszoklasiści otrzymywali kartonik z literkami, a te utworzyły hasło: „BRAWO”. Łączyły tytuł książki z ilustracją przedstawiającą bohatera… Trzeba przyznać, że dzieci bardzo żywiołowo reagowały na wszystko, co działo się na szkolnej scenie i nie miały problemów z udzieleniem prawidłowych odpowiedzi …

W dalszej części programu wysłuchały opowiadania „Wędrówka książki”, dzięki czemu poznały, prześledziły drogę autora do … biblioteki. Na spotkanie z dziećmi przybyła też Książka, która skarżyła się, że nie wszyscy traktują ją z szacunkiem, dlatego też przyszłym czytelnikom zwróciła uwagę, jakie są zasady postępowania z książką i jakie zalety płyną z czytania:

„Nie pisz i nie rysuj tuszem po mych kartkach, bo już wkrótce będę prawie nic nie warta.

Nie zaginaj rogów, używaj zakładki, na półce mnie stawiaj, dbaj o me okładki.

Gdy się ze starości zacznę rozlatywać, spróbuj mnie naprawić, posklejać, pozszywać.

Nie czytaj gdy jadasz, nie brudź mnie rękami, to będę ci służyć całymi latami”.

Wyposażeni w taką wiedzę pierwszoklasiści wprost nie mogli doczekać się wizyty w bibliotece. Najpierw jednak złożyli uroczyste ślubowanie:

„My, uczniowie pierwszej klasy uroczyście przyrzekamy,

Że będziemy kochać książki, krzywdy zrobić im nie damy.

I wskazówek, i rad książek będziemy słuchać z uwagą.

Obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą!

Przyrzekamy”

i otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zakładki do książki. Kulminacyjnym punktem uroczystości była oczywiście wizyta w szkolnej bibliotece. Tu maluchy podpisały kartę czytelnika i samodzielnie wypożyczyły pierwszą książkę. Trzeba przyznać, że wszystko tu było dla nich nowe i ciekawe, stąd miały mnóstwo pytań …

Wierzymy, że najmłodsi pokochają czytanie, odkryją jego zalety, zaprzyjaźnią się z książką i będą częstymi gośćmi szkolnej biblioteki.