Smaczne … dyktando

W czwartkowe przedpołudnie dn. 24 października w kobylińskiej Szkole Podstawowej im. Juliana Tuwima odbył się Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny pod patronatem Burmistrza Kobylina. Spośród kilku zaproszonych szkół tekstem dyktanda zmierzyli się uczniowie z Zespołu Szkół nr 3, Szkoła Podstawowa nr 1 w Krotoszynie, ze Smolic i Kobylina. Naszą szkołę reprezentowały: Sara Gozdek, kl. 5, Julia Jarus i Kornelia Ratajczak, kl. 4 (najmłodsze uczestniczki konkursu).

Wszystkich gości powitała Dyrektor Szkoły – p. Emanuela Czwojdzińska. Najpierw jeden z uczestników konkursu, spośród trzech kopert, wylosował jedną, która zawierała tekst dyktanda. Ten podyktowała p. Dyrektor. W wielkiej ciszy, skupieniu zapisywano kolejne zdania… Jak się okazało tekst nie był zbyt trudny, ale za to bardzo … smaczny. Opowiadał o tym, jak przygotować nasz przysmak kulinarny – sałatkę warzywną. Tylko jedno słowo wywołało ożywienie i uśmiech na twarzy uczestników konkursu – „warząchew”. Co to takiego, kto dziś używa takiego słowa ? Pewnie niewielu, dlatego spieszymy z wyjaśnieniem: warząchew, warzecha, kopyść – to nic innego, jak długa drewniana łyżka.

Słówko może i wzbudziło emocje, ale… wszyscy uczniowie zapisali je poprawnie. Trzeba przyznać, że poziom był bardzo wyrównany, a uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą i popełnili niewiele błędów ortograficznych, może ciut więcej było tych interpunkcyjnych.

Zwycięzcami zostali :

1. Oliwia Matuszewska – SP Kobylin

2. Dobrochna Chałupniczak – SP Krotoszyn

3. Adam Kobusiński – SP Krotoszyn

Sałatkowe” dyktando to tylko pierwszy etap konkursowych zmagań. Dalej walczono o nagrodę ufundowaną przez Burmistrza Kobylina – p. Bernarda Jasińskiego. W związku z tym, że obecny rok jest Rokiem Tuwimowskim, nie mogło więc zabraknąć i tego akcentu. Uczniowie uzupełniali odpowiednimi literami – „rz, ż, ó, u, ę, en, ą, on” tekst wiersza Juliana Tuwima pt. „Słowa i słufka”. 

O wyrównanym poziomie świadczy fakt, że aby wyłonić laureata, konieczna była dogrywka między Oliwią i Dobrochną. Ostatecznie zwyciężyła ta druga i otrzymała w nagrodę radiomagnetofon.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali piękne nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy. Dla wszystkich przygotowano też pyszny poczęstunek – kolorowe kanapki i soczek owocowo – warzywny. Samo zdrowie !

Wprawdzie nasze dziewczyny nie stanęły na podium, ale godnie reprezentowały szkołę, wzbogacały swą wiedzę i … przecierały konkursowe szlaki, zdobywały nowe doświadczenia. Gratulujemy !