Bezpieczna droga do szkoły

Początek roku szkolnego, rozpoczęcie nauki, to dla każdego małego ucznia nie lada wyzwanie. Ileż rzeczy trzeba poznać, zapamiętać, nauczyć się. Dotyczy to także bezpiecznej drogi do… i ze szkoły.

Najlepiej uczyć się od fachowców. Dnia 09 września pierwszoklasiści gościli policjantów z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Krotoszynie. Panowie:

– sierż. Janusz Szulc,

– st. asp. Ireneusz Adamiak,

– mł. asp. Tomasz Kurzawa,

– asp. Rafał Tanaś

przybliżyli małym uczestnikom ruchu drogowego przepisy dotyczące pieszych, opowiedzieli o tym, jak bezpiecznie poruszać się po drogach. Zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa…

Po teorii przyszedł czas na praktykę. Pod czujnym okiem policjantów dzieci uczyły się, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię… zarówno po pasach, jak i w miejscach, gdzie ich nie ma.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Dzieci wzbogaciły wiedzę, poznały pracę policjantów, zasiadły za kierownicą radiowozu… otrzymały elementy odblaskowe, plany lekcji i … niebieskie serduszka Fundacji PZU. Policja jest bowiem partnerem Kampanii „STOP wariatom drogowym”. Niebieskie serce PZU nie bije, nie pompuje krwi, prawie nic nie waży – ale może uratować życie. Wierzymy, że dzieci pośrednio staną się rzecznikami kampanii wśród dorosłych – rodziców, bo przecież od naszej postawy zależy ich radosne dzieciństwo i szczęśliwa przyszłość… A że policjanci wiedzą, co dzieci lubią najbardziej, poczęstowali nas pysznymi, słodkimi lizakami.

Warto też przypomnieć, że nowe przepisy Prawa o Ruchu Drogowym wprowadzają obowiązek używania elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po drogach  poza terenem zabudowanym w czasie od zmierzchu do świtu. Nie dotyczą one osób korzystających z chodnika i w strefie zamieszkania. Element odblaskowy kierowca zauważy z odległości 300 metrów. Wpajajmy dzieciom konieczność noszenia odblasków, ale i sami o nich pamiętajmy. Odblask to nie zabawka, jakiś tam gadżet, ale wpływa na poprawę naszego bezpieczeństwa i niejednokrotnie może uratować komuś życie. A nie ma przecież nic cenniejszego !