Kangurowe zmagania…

Dnia  19  marca  2015 roku odbył się Międzynarodowy  Konkurs „Kangur  Matematyczny”. Organizatorem na terenie Polski jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych z siedzibą w Toruniu. Wielkopolska edycja konkursu odbyła się w tym roku już po raz XXII. Zadania oraz termin ustalane są przez stowarzyszenie „Kangourou Sans Fronti`eres” z siedzibą w Paryżu. Zgodnie z zasadami konkurs ten jest przeprowadzany w tym samym czasie we wszystkich uczestniczących w nim krajach. Dzieci i młodzież z różnych zakątków naszego globu rozwiązują te same zadania, co znacząco wpływa na atrakcyjność konkursu. Jest on adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, począwszy od klasy drugiej szkoły podstawowej do klas maturalnych w liceach i technikach. Rozgrywany jest w sześciu kategoriach. Każda z nich nosi swoją nazwę. Dla szkół podstawowych obejmuje ona następujące klasy:

  • Żaczek – klasy 2

  • Maluch – klasy 3 i 4

  • Beniamin – klasy 5 i 6

Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Uczestnicy przez 75 minut zmagają się z zadaniami o różnym stopniu trudności. Udział w nim ma charakter zabawy z matematyką i jest treningiem logicznego myślenia. Ideą konkursu jest zbliżenie dzieci i młodzieży całego świata poprzez masowy udział we wspólnej zabawie matematycznej. Każde zadanie ma dołączone 5 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Zakaz używania kalkulatorów to dodatkowe utrudnienie.

Oczywiście i naszych uczniów nie mogło zabraknąć w tym wydarzeniu. Do matematycznych zmagań przystąpiło 28 uczniów z klas II – VI, którzy od grudnia pod okiem pani Pauliny Matysiak-Zalewskiej przygotowywali się do konkursu. Po kangurowych zmaganiach każdy uczeń otrzymał nagrodę uczestnictwa. W tym roku była to logiczna układanka „Magiczny Wąż”. 

Wyniki konkursu będą znane dopiero w maju.  Z pewnością każdy uczestnik chciałby wygrać. Jednak nie sama wygrana jest najważniejsza. Cieszy również to, że każdego roku przybywa nam uczniów, którzy chcą zmierzyć się z zadaniami konkursowymi. Jak widać na zdjęciach na twarzach uczniów przez cały czas gościł uśmiech.

Wszystkim uczestnikom gratuluję i mam nadzieję, że również w tak szerokim gronie spotkamy się za rok.