Komputerowe i sportowe przygody Jasia
W piątek, 6 lutego, odwiedziło naszą szkołę Studio Artystyczne Premiera i zaprosiło wszystkich uczniów i nauczycieli w niezwykłą podróż do krainy teatru. W kilka chwil klasa zamieniła się w teatralną scenę, na której pojawili się grający na żywo aktorzy. Widzom zaprezentowano przedstawienie “Komputerowe i sportowe przygody Jasia”, promujące właściwe postawy i wartości.
Główny bohater Jaś cały swój czas wolny spędza na graniu i siedzeniu przed komputerem, surfowaniu w Internecie, czatowaniu, nielegalnym ściąganiu programów i gier komputerowych. Siostra, która jest jego przeciwieństwem, próbuje wszystkimi sposobami namówić go do wspólnej zabawy i ćwiczeń. Jaś jednak przez swą lekkomyślność i uleganie wpływom mass mediów nabawił się problemów ze wzrokiem oraz złych nawyków: źle się odżywia, nie ćwiczy i nie bawi się z innymi, przez co stał się otyły. Zły wpływ gier sprawił, że jest bardzo nerwowy i skory do bijatyk. Chłopiec przez czatowanie z nieznajomymi sprowadza na siebie niebezpieczeństwo porwania. Bohater, nieświadomy negatywnych skutków ciągłego przesiadywania przed komputerem, grania w gry i złego odżywiania, doświadcza wielu niebezpiecznych, ale i pouczających przygód.
W dzisiejszych czasach trudno uchronić dziecko przed mass mediami i dobrami technologicznymi, takimi jak komputer, Internet czy Playstation. Przedstawienie uświadomiło dzieciom negatywne skutki zbyt długiego przesiadywania przed komputerem, ukazało zagrożenia płynące z Internetu oraz zachęcało do uprawiania sportu. Widzowie zrozumieli, że to wszystko ma niekorzystny wpływ na nich samych i ich zdrowie, o czym przekonał się sam Jaś.
Spektakl “Komputerowe i sportowe przygody Jasia” to swoista lekcja wychowawcza, która skłania widzów do refleksji nad własnym postępowaniem, nad sposobem spędzania czasu wolnego. Barwna scenografia i kostiumy, podkłady muzyczne, aktorzy grający “na żywo” – wszystko to sprawiło, że widzowie już od pierwszych chwil śledzili uważnie bieg wydarzeń. Dzieci spotkały się z mieszaną formą przedstawienia – gra aktorska połączona była z teatrem kukiełkowym.
Z pewnością było to, szczególnie dla najmłodszych, niepowtarzalne widowisko, ponieważ w przedstawieniu interaktywnym udział brała również publiczność.