O ważnych sprawach z humorem, czyli „STRACH MA WIELKIE OCZY”

Czy strach można pokonać, „oswoić”? Na to trudne pytanie pomógł nam odpowiedzieć spektakl przygotowany (20 kwietnia 2015 r.) przez Zespół Teatralny „Grupa T” z Torunia. Poruszał on problem przemocy i agresji – zjawiska coraz bardziej powszechnego wśród dzieci i młodzieży.

Historia pokazana na scenie rozgrywa sie w świecie owadów. Piegowata (Biedronka) i jej przyjaciel Żądełko (tłuściutki Bączuś) są prześladowani przez Karalucha Ohydka. Ten żąda od swoich ofiar okupu w postaci słodkiego miodu, zastrasza je … Sytuacja z pozoru niewinna zaczyna wymykać się spod kontroli i wyrządzać coraz więcej szkód. Wtedy na scenie pojawia się Mucha Grażyna (dla przyjaciół Graża, której nic nie przeraża) i to ona wymyśla, by szukać pomocy u Skrzata Szypułki. Rozwiązaniem miał być cudowny eliksir, dzięki któremu nasi bohaterowie mieli stać się niewidzialni.

Magia okazała się jednak nieskuteczna, a pomoc była … bliżej niż się wydawało. Pani Dyrektor owadziej szkoły wskazała bohaterom sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Okazało się też, że i Ohydek nie jest do końca zły. Przybył do szkoły z Włoch, czuł się samotny, zagubiony, chciał więc zwrócić na siebie uwagę …

Można powiedzieć: „Wszystko dobre, co się dobrze kończy”. Nasi uczniowie dobrze się bawili, byli współtwórcami przedstawienia, z uwagą śledzili losy bohaterów, a oszczędna w środki dekoracja i barwne, pomysłowe kostiumy aktorów pozwalały skupić uwagę na tym, co istotne. Spektakl dał dzieciom dużą porcję treści edukacyjnych. Dzięki niemu wiedzą, że nie są sami, nie są bezradni, a nauczyciel, rodzic, dorosły to przyjaciele, którzy wiedzą, jak wyjść z opresji.

Żywa akcja, niezwykły kunszt kabaretowy, świetna gra aktorów, dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń estetycznych, sprawiły, że była to dla wszystkich, zarówno dużych jak i małych, niezwykła lekcja ….