Wizyta w Łaciatej Wsi

Klasy I, II i III w przededniu dnia Świętego Mikołaja odwiedziły Łaciatą Wieś. Łaciata Wieś to pierwsza w Wielkopolsce Wioska Edukacyjna położona niedaleko Smolic, którą założyły panie ze Stowarzyszenia „Łaciata Wieś” w Głuchowie w gminie Pogorzela. Celem tegoż Stowarzyszenia jest kultywowanie tradycji dawnej wsi, pracy na roli oraz w gospodarstwie rolnym, a jako atrakcje posłużyły im przepiękne malownicze tereny i zasoby mieszkańców okolicznych miejscowości.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie bardzo nowoczesnego gospodarstwa, które specjalizuje się w produkcji mleka. Uczniowie zwiedzili gospodarstwo, zobaczyli ogromną hodowlę krów, ,,przespacerowali’’ oborą i zadawali wnikliwe pytania, na które odpowiadał z wielką cierpliwością właściciel hodowli. Następnie przeszliśmy do muzeum, w którym zgromadzono eksponaty dawnej wsi, wyposażenie domów oraz gospodarstw, niektóre z nich były zupełnie obce dzieciom.

Po zwiedzeniu muzeum udaliśmy się do Sali OSP w Głuchowie, tam przywitano nas ciepłym kubkiem mleka oraz słodkim poczęstunkiem. W tym czasie panie przygotowały dla wszystkich fartuszki, farby, pędzle i każdy z uczestników wycieczki własnoręcznie ozdobił bombkę choinkową, którą później zabrał ze sobą do domu. Wykonaliśmy także przepiękne kartki świąteczne, które dzieci zabrały w prezencie dla swoich rodziców. Wszystko przeplatane było różnymi konkursami i grami dla dzieci. Największe emocje wzbudziło wśród dzieci dojenie krowy i to kto zwycięży, czyli kto najwięcej mleka wydoi w ciągu jednej minuty. Spotkała nas także miła niespodzianka – odwiedził nas starszy pan z długą siwą brodą, czyli Święty Mikołaj. Mikołaj prosił o kolędę, piosenki, wierszyki. Dzieci bardzo chętnie występowały, a każde z nich dostało słodki upominek.

Czas bardzo szybko i miło upłynął. Wszyscy poczuliśmy już przedsmak zbliżających się świąt.