Całe Smolice czytają dzieciom!

Rok szkolny 2015/2016 ustanowiony został Rokiem Otwartej Szkoły. Jak wyjaśniła szefowa MEN, otwarta szkoła to taka, która nie zamyka się na kulturę, sztukę, sport, środowiska lokalne. Potrafi korzystać z tego, co ją otacza”. Jako jeden z kierunków realizacji polityki oświatowej państwa na ten rok szkolny wskazano „rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży”. Nasza szkoła postanowiła więc zaangażować się zarówno w w/w kierunek, jaki i „otworzyć” na kulturę, sztukę oraz środowisko lokalne. Rozpoczęliśmy więc akcję „Całe Smolice czytają dzieciom”.

Inicjatywa wzorowana jest na rozpoczętej w 2001 r. kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Jej koordynatorem w naszej placówce została pani Edyta Szymczak. Ma ona na celu propagowanie czytania dzieciom. Każdy człowiek wie, że czytanie jest skuteczną, tanią i przyjazną metodą wspomagającą wszechstronny rozwój dzieci – psychiczny, umysłowy, społeczny i moralny. Czytanie najmłodszym wpływa na rozwój kompetencji emocjonalnych i intelektualnych.

W akcji „Całe Smolice czytają dzieciom” jako słuchacze udział biorą najmłodsi uczniowie naszej szkoły – kl. I-III. Co 2 tygodnie w czwartki dzieci gromadzą się i razem słuchają ciekawych historyjek. Lektorami będą bardziej lub mniej znani mieszkańcy Smolic i okolic. Dzieci będą miały więc okazję nie tylko przenieść się w zaczarowany świat książek, ale również spotkać się z interesującymi mieszkańcami Smolic.

Akcję rozpoczęła 8 października pani dyrektor Marlena Kamińska pięknym i jakże pouczającym opowiadaniem „Kurczak” z książki „Hihopter” Małgorzaty Musierowicz. Z pewnością opowiadania o dzieciach z pewnej zerówki, ich małych smutkach i radościach, zaciekawią naszych uczniów. Kto będzie czytał następny? Niespodzianka.

W galerii będziemy prezentować zdjęcia z kolejnych spotkań z mieszkańcami Smolic w ramach akcji „Całe Smolice czytają dzieciom”. A wszystkich rodziców zachęcamy do czytania dziecku dla przyjemności – 20 minut dziennie. Codziennie! To mądry sposób spędzania czasu z dzieckiem i najlepsza inwestycja w jego przyszłość.