Święto Pieczonego Ziemniaka

Ziemniak jest pospolitym, ale również wspaniałym warzywem, przyrządzanym w naszych kuchniach na różne sposoby. Stał się on inspiracją do zorganizowania wspólnej zabawy.

W jesienną, słoneczną sobotę, 4 października, grupa pierwsza, z inicjatywy pani Violetty Pilujskiej, spotkała się w gościnnej leśniczówce pana Krzysztofa Błaszyka, gdzie zostało zorganizowane Święto Pieczonego Ziemniaka. Stało się ono pretekstem, by zaprosić do wspólnej zabawy całe rodziny.

Głównym celem imprezy było stworzenie okazji do nawiązania kontaktu rodziców z przedszkolem i wywołanie radości poprzez wspólne zabawy. Uczestniczyły w nich dzieci przedszkolne, ich rodzeństwo oraz rodzice.

Rodzinną imprezę rozpoczęła wspólna zabawa „Mój ziemniaczku, mój malutki…”. Główną atrakcją pikniku były konkursy dla rodziców oraz dzieci. Przedszkolaki z chęcią wykazały się w szukaniu ukrytych ziemniaków, rzucie ziemniakiem do celu, zabawie „gorący kartofelek”, biegu z ziemniakiem na łyżce. Rodzice wzięli udział w teście z historii ziemniaka. Tatusiowie pięknie obierali kartofle i biegali w ziemniaczanej sztafecie. Na koniec dzieci wspólnie z rodzicami wykonywały z ziemniaków i innych darów natury zwierzątka, stworki i rozmaite cudaki. Zadania rozbawiły wszystkich.

Uczestnicy spotkania mogli posilić się pieczoną na ognisku kiełbaską, ziemniakami pieczonymi w popiele oraz pysznymi, zdrowymi sałatkami i plackami ziemniaczanymi, przygotowanymi przez kochane mamusie. Pobyt na świeżym powietrzu zrobił swoje. Apetyt dopisywał zarówno najmłodszym, jak i dorosłym.

Święto Pieczonego Ziemniaka niewątpliwie zintegrowało społeczność przedszkolną, a wspólnie spędzony czas upłynął w miłej atmosferze.

Serdecznie dziękujemy panu leśniczemu Krzysztofowi Błaszykowi za udostępnienie miejsca oraz pomoc w zorganizowaniu imprezy. Dziękujemy również wszystkim rodzicom za przygotowanie pysznych, ziemniaczanych dań, a przede wszystkim za liczny i czynny udział w zabawie.