Staropolskie przysłowie mówi…

Staropolskie przysłowie mówi:

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,

a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.

Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje pączka, to w życiu nie będzie mu się wiodło. W przesąd ten uwierzyły przedszkolaki z grupy 2 i wraz z panią Małgorzatą Grzywaczewską zaprosiły do przedszkola swoje mamy na zajęcia otwarte, których temat brzmiał bardzo smacznie: „Tłusty czwartek – pieczenie pączków”.

Dzieci wraz z mamami ubrały kolorowe fartuszki i już od samego rana przygotowywały ciasto na pączki. Przypatrywały się pilnie, jak ich mamy wsypują mąkę, wbijają jajka i wyrabiają ciasto. Zadanie dzieci polegało natomiast na nakładaniu marmolady. Z tak przygotowanego ciasta mamy „kulały” okrągłe pączki. Pięknie uformowane „kuleczki” zostały zaniesione do kuchni, w której pani Jadzia Kmiecik smażyła je na złoty kolor. Pozostało już tylko posypanie cukrem pudrem i gotowe… Wszyscy zasiedli do stołu, by delektować się własnoręcznie przygotowanymi słodkościami.

Zajęcia otwarte z udziałem rodziców przygotowane zostały przez p. Małgorzatę Grzywaczewską i okazały się doskonałym sposobem integracji dzieci z rodzicami. Dzięki zajęciom z pieczeniem pączków dzieci w ciekawy sposób poznały i kultywowania zwyczaje i tradycje polskie.

  Wszystkim zaangażowanym w „pączkowe” zajęcia mamom serdecznie dziękujemy!