Trzynastego wszystko zdarzyć się może …

dzien-nauczycielaI to prawda, bo w naszej szkole właśnie 13 października odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowana pod kierunkiem p. M. Bieganek – Szczurek i p. B. Szyrner przez uczniów kl. 2 i 4 z „gościnnym” udziałem piąto – i szóstoklasistów.

                A że szkoła to nasz drugi dom, który tworzymy wspólnie, na widowni zasiedli obecni i emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście : p. Burmistrz – Bernard Jasiński, Ks. Dziekan – Błażej Dojas, p. Radni – Piotr Chlebowski i Józef Ratajczak.

                Na wstępie chwilą ciszy uczczono pamięć  zmarłej niedawno  nauczycielki pani Magdaleny Giszczyńskiej oraz  wszystkich nauczycieli i pracowników, którzy odeszli od nas do wieczności. Po pełnej refleksji piosence mali artyści z niezwykłą żywiołowością uświetnili ten wyjątkowy w szkolnym życiu dzień.  Zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, w którym dziękowali wszystkim za pracę godną najwyższego szacunku, najwyższych zaszczytów. Ze szkolnej sceny popłynęło wiele ciepłych i miłych słów. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud, za poświęcenie, troskę o dobro wychowanków. Nie zapomniano o nikim… Wierszem i piosenką, a  czasem żartobliwym skeczem opowiadano o szkolnym życiu, które niesie zarówno radości i smutki, ale i płynie z niego refleksja, że :

„…. kiedy staniemy u rozstajnych dróg
I ciężko nam będzie w niejednej chwili,
Zrozumiemy, że spłacić trzeba wielki dług,
I wytrwamy – jak ci, co kiedyś nas uczyli…”

                Wyrazem uczniowskiej wdzięczności były piękne róże i własnoręcznie wykonane laurki  w postaci małych słoneczników. Te mają szczególną wartość, bo jest to prawdziwy dar serca i dziecięcej szczerości, a ich „blask” na pewno rozświetli ponure jesienne dni….

Występ dzieci został bardzo serdecznie przyjęty o czym świadczyły gromkie brawa i słowa uznania dla ich talentów …

                Na zakończenie głos zabrała p. Dyrektor – Marlena Kamińska, która mówiła o trudnej pracy współczesnego nauczyciela, wymagającej wszechstronności, wielkiego zaangażowania, poświęcenia i ciągłego doskonalenia się… Doceniając to, uhonorowała wszystkich nauczycieli nagrodami. Do gratulacji dołączyli także zaproszeni goście,  życząc wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie… Pan Burmistrz wręczył też nagrody p. Dyrektor i p. Przemysławowi Gustowskiemu.

Uroczystość zakończyło chóralne „Sto lat…” i  poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców oraz spotkanie pokoleń – okazja do wspomnień i refleksji…

         I choć był to „trzynasty”, o żadnym pechu nie ma mowy, bo przecież  :
„…nauczyciel jest kapitanem,
co na okręcie dookoła świata
Płynie wraz z nami przez szkolne lata.”

                Niech więc nasz szkolny okręt płynie spokojnie do portu, który nazywa się : WIEDZA, MĄDROŚĆ, PAMIĘĆ, SZACUNEK …