Andrzejkowy wyjazd do Krotoszyna
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku do tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, pozwalają oderwać się od rzeczywistości, przenieść w świat marzeń i fantazji. Młodzi ludzie często zastanawiają się, co spotka ich w życiu. Z niecierpliwością oczekuje się na ten niezwykły dzień, pełen tajemniczych wróżb i czarów.
W tym roku skorzystaliśmy z zaproszenia Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie i wzięliśmy udział w ciekawych zajęciach andrzejkowych. Wiele śmiechu i radości dostarczały nam prezentowane obrzędy, w których sami uczestniczyliśmy. Wszyscy gorączkowo czekaliśmy na to, by dowiedzieć się, jakie imię będzie miał przyszły wybranek lub przyszła wybranka serca, co czeka nas w najbliższej przyszłości i czy szczęście nam dopisze.
Wyjazd do Krotoszyna obfitował w wiele wyjątkowych wydarzeń. Przygoda zaczęła się już w Smolicach, skąd wyjechaliśmy autobusem liniowym PKS. W krotoszyńskim muzeum, oprócz zajęć pt. „Andrzejki w muzeum”, mogliśmy obejrzeć wystawę na temat historii Krotoszyna. Uczestniczyliśmy także w grze miejskiej, przygotowanej z okazji 600-lecia lokacji Krotoszyna.
Zabawa polegała na przejściu trasy opisanej wierszem. Rymowanka zawierała dużą liczbę wskazówek. Ponadto pomocne były umieszczone w książeczce „Gra miejska” ilustracje i mapa. Idąc trasą gry, zwiedzaliśmy miasto
i poznawaliśmy jego dzieje. Porównywaliśmy również współczesny wygląd obiektów z fotografiami. Trzeba było być uważnym, aby poprawnie rozwiązywać zagadki i tym samym uzupełniać puste miejsca w wierszu. Poprawnie wypełniony kupon każdy z nas wrzucił do skrzynki znajdującej się w gmachu Muzeum Regionalnego, aby móc wziąć udział w comiesięcznym losowaniu.
Ostatni punkt naszego wyjazdu był równie ciekawy – do domu wróciliśmy pociągiem. Rodzice odebrali nas na stacji w Czeluścinie. Wyjazd dostarczył wszystkim wiele radości.