Nasi baśniowi przyjaciele – pasowanie na czytelnika

O tym, że warto czytać książki chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale czytać samodzielnie, spotkać się z książkowymi przyjaciółmi, to dopiero frajda! Dla pierwszoklasistów, którzy od września poznawali litery, składali je w wyrazy, potem zdania, nadszedł wreszcie dzień, kiedy zostali oficjalnie pasowani na czytelników szkolnej biblioteki. A miało to miejsce 14 stycznia. Najpierw obejrzeli montaż poetycko – muzyczny przygotowany przez kolegów z klas 4 i 5 pod kierunkiem p. Doroty Krajewskiej. Bajkowe postaci opowiadały dzieciom o swoich przygodach z czytelnikami. Niestety, nie wszyscy mieli szczęście, bo np. ktoś wyrwał kartę, na której była królewna Śnieżka i co to teraz za bajka? Smok przestał straszyć i zionąć ogniem, Wróżka straciła swoją moc, Baba Jaga wyglądała jak ….Pani Wiosna, a Kot, zamiast pięknych skórzanych butów, miał wielkie, ciężkie gumowce … Kopciuszek rozpaczała, że nikt jej już nie pokocha, a Królewicz wprost lepił się od cukierków, pizzy, słodkich soków, którymi ktoś pobrudził kartki … Brrr….!

I kiedy wydawało się, że baśniowi przyjaciele zupełnie stracili zaufanie do czytelników, że się ich boją, zjawiła się Czerwony Kapturek i przywróciła wiarę w to, że dzieci wiedzą, jak należy obchodzić się z książkami… No, bo żeby książka „żyła”, musi mieć czytelników. Mówiły o tym też piosenki, które wykonano w programie.

Tym sposobem wprowadzono pierwszoklasistów w świat książek i biblioteki. Potem przyszedł czas na sprawdzenie wiedzy najmłodszych. Postawiono przed nimi wiele zadań. Rozwiązywali zagadki, rozpoznawali bajkowych bohaterów, dopasowywali tytuły do ilustracji, przypasowywali rekwizyty do poszczególnych postaci. Trzeba przyznać, że świetnie sobie poradzili. Na koniec
z rozsypanki literowej ułożyli napis „BIBLIOTEKA”. Następnie złożyli uroczyste przyrzeczenie, a Pani Dyrektor wielkim, magicznym, „gęsim” piórem dokonała aktu pasowania na czytelnika. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia otrzymali barwne dyplomy i … „baśniowe” lizaki. A potem nastąpił najważniejszy moment – wizyta w bibliotece, w królestwie książek. Tam Pani Bibliotekarka zwróciła uwagę na zachowanie się w bibliotece, przypomniała zasady korzystania z księgozbioru i gorąco zachęcała do czytania… Każdy pierwszoklasista wypożyczył kolorową bajeczkę, a w prezencie otrzymał zakładkę do książki. Ileż radości, emocji towarzyszyło temu wydarzeniu.

Wierzymy, że nasi najmłodsi uczniowie pokochają książki i czytanie, będą częstymi gośćmi szkolnej biblioteki, bo nie od dziś wiadomo, że w każdej szkole są książkowe mole … Biblioteka czeka! Przyjdź pierwszaku, nie zwlekaj !