„Z tobą nasz Pyrku jest bezpieczniej ….”

Przyjęcie pierwszoklasistów w poczet uczniów to jedna z najpiękniejszych i najważniejszych uroczystości w naszej szkole. Tegoroczne pasowanie odbyło się dnia 26 września. W tej ważnej chwili uczniom towarzyszyli rodzice, nauczyciele, starsi koledzy i szczególni Goście: ksiądz dr Błażej Dojas, sierżant sztabowy Piotr Szczepaniak z Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie i nasz dzielnicowy z Posterunku Policji w Kobylinie – aspirant Michał Skupin. Nie mogło też zabraknąć najważniejszej postaci – sierżanta Pyrka, maskotki wielkopolskiej Policji i naszego ulubieńca, którego powitaliśmy gromkim śpiewem.

Na tę wyjątkową uroczystość przygotowano specjalny program artystyczny. Drugoklasiści ostrzegali przed niebezpieczeństwami, jakie czyhają w drodze do i ze szkoły. Klasowy pan policjant omówił rodzaje znaków drogowych, przekazał wiele cennych wskazówek dotyczących zasad bezpieczeństwa w ruchu pieszym i rowerowym. A wszystko wzbogacone tekstami poetyckimi i piosenkami….

Pierwszoklasiści z uwagą słuchali swoich kolegów, choć w ich oczach czaił się jakiś strach, niepokój, bo … nie wiedzieli, co to jest to pasowanie i jaki PAS przyniosła Pani Dyrektor do szkoły. Szybko wszelkie wątpliwości rozwiali trzecioklasiści i dodali otuchy najmłodszym. Na scenie pojawił się też Duszek naszej szkoły, który codziennie obserwuje uczniów i szkolne życie, a dziś chciał się przekonać, czy pierwszoklasiści są już do szkoły przygotowani. Okazało się, że wszyscy znają swoje obowiązki, wiedzą wiele o swojej Ojczyźnie i znają „Katechizm polskiego dziecka”….

Po odśpiewaniu hymnu narodowego złożyli więc uroczyste ślubowanie, a Pani Dyrektor w asyście sierżanta Pyrka dokonała aktu pasowania. Świeżo upieczeni uczniowie otrzymali wiele upominków – pamiątkowe dyplomy, elementy odblaskowe, zeszyty edukacyjne opracowane na potrzeby kampanii „Bezpieczny Przejazd – Zatrzymaj się i żyj”, kubeczki i prezenty przygotowane przez starszych kolegów… Jak przystało na rodzinne świętowanie na wszystkich twarzach gościł promienny uśmiech.

Wierzymy, że ten dzień dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń, a zdobyta wiedza przyczyni się do zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym ….