PODSUMOWANIE ZMAGAŃ SPORTOWYCH W ROKU SZKOLNYM 2017/2018 W SP SMOLICE

   Przez cały rok szkolny 2017/2018 w smolickiej placówce toczyły się mistrzostwa szkoły w kilku dyscyplinach.

Najwięcej uczestników rywalizowało w mistrzostwach w tenisie stołowym – 28 osób. Zawody rozegrano rosyjskim systemem rozgrywek czyli do dwóch przegranych meczy. Rywalizacja była bardzo zacięta – ostatecznie wygrała Natalia Majsnerowska, która wyprzedziła rodzeństwo: Julię Nabzdyk (miejsce 2.) oraz Bartka Nabzdyka (miejsce 3.).

W czerwcu odbyły się mistrzostw szkoły w badmintonie – liczbę zawodników ograniczono do 12. Tutaj również przyjęto rosyjski system rozgrywek. W końcowym rozrachunku zwycięzcą został Jakub Płóciennik, który w finale pokonał Kacpra Kulusa zajmującego drugą lokatę. Brązowy medal przypadł Natalii Majsnerowskiej.

  Kolejnymi konkurencjami, w których wyłanialiśmy mistrzów szkoły, były szachy i warcaby. Na wyniki końcowe składały się punkty z dwóch mini turniejów, które były rozgrywane zawsze przed większymi zawodami międzyszkolnymi. Zarówno w szachach jaki i w warcabach tryumfatorką została Wiktoria Łukowiak. Warto przypomnieć, że Wiktoria wygrała Mistrzostwa Powiatu w warcabach oraz zajęła wysokie 15 miejsce (na 60 startujących) w Mistrzostwach Wielkopolski oraz była kapitanem drużyny (Wiktoria Łukowiak, Michał Puślecki, Antoni Czebatura, Bartosz Nabzdyk i Katarzyna Kaczmarek), która wygrała Mistrzostwa Powiatu w drużynowych szachach oraz zdobyła bardzo wysokie 8 miejsce (na 42 drużyny) w finale wojewódzkim. Drugie miejsce w szachach zajął Antoni Czebatura, a trzecie Bartek Nabzdyk. Natomiast w warcabach drugie miejsce zdobyła Aleksandra Szwarczyńska, a na trzecim stopniu podium stanął Michał Puślecki.

   Raz w miesiącu chętni uczniowie otrzymywali do rozwiązania quizy sportowe. Zagadnienia dotyczyły przede wszystkim udziału i osiągniętych wyników polskich zawodników i drużyn na arenie międzynarodowej. Uczniowie mogli korzystać z wszystkich dostępnych środków przekazu informacji (Internetu, telewizji, gazet, rodziców itd.). Po odbiór quizów zgłaszało się regularnie ponad 10 osób. W quizach sportowych wygrała Natalia Jarus, na finiszu wyprzedając Wiktorię Łukowiak, a ta z kolei wyprzedziła Olę Szwarczyńską.

 Dzięki pięknej tegorocznej wiośnie od maja nasi uczniowie w ramach akcji „aktywne przerwy” rywalizowali w dwóch konkurencjach. Jedną z nich były lotki. Do zabawy zgłosiło się ponad 50 uczniów. Każdy zawodnik musiał oddać 5 rzutów lotką, a po każdej serii z rywalizacji odpadało 5 najsłabszych zawodników. Najlepsi uczestnicy dotrwali do dziesiątej rundy. Jak w poprzednim roku rywalizację w lotkach wygrał Mateusz Jarczewski, wyprzedzając jednym punktem Wiktorię Łukowiak oraz trzema Natalię Majsnerowską.

  Druga zabawa toczyła się w bulach. Do tej konkurencji zgłosiła się również ponad połowa wszystkich uczniów szkoły. Po rozegraniu kilkudziesięciu meczy dotarliśmy do finałowych rozstrzygnięć: Mistrzem Szkoły został Kacper Kulus, który wyprzedził Michała Płoszajczaka z klasy I! Brązowy medal zdobył Aleksander Czebatura.

  Z powyższych i pozostałych zawodów nasi uczniowie skrupulatnie zbierali punkty do klasyfikacji na najlepszego sportowca szkoły. Po zliczeniu wszystkich punktów wyłoniliśmy wzorem plebiscytu „Przeglądu sportowego” i Telewizji Polskiej, 10 najlepszych sportowców Szkoły Podstawowej w Smolicach.