Kraina Kwadratolandii, czyli przyjazne oblicze matematyki

Za horyzontem liczb, za horyzontem wzorów istnieje wiele nieznanych stworów, czasami strasznych, czasami dziwnych, ale matematycznie bardzo aktywnych. Liczą codziennie wszystko dokoła, na punkcie wielkich liczb mają fioła !

Mowa o mieszkańcach pewnej przedziwnej krainy zwanej Kwadratolandią. Matematyka jest dla nich tak ważna i potrzebna do życia, jak powietrze. Czerpią ogromną przyjemność z obcowania z liczbami, zadaniami i łamigłówkami. Ten magiczny świat matematyki został stworzony przede wszystkim z myślą o najmłodszych uczniach. W tak bajkowych, niekonwencjonalnych okolicznościach, śledząc zabawne losy matematycznych bohaterów uczniowie dają się wciągnąć w ciekawy świat matematyki. Tę niesamowitą krainę zamieszkują równie baśniowe postacie, takie jak Skrzaty Wiciuś, Trójkąciak, Zakrzewek, Smok Parabolus i jego synek Smok Wielomianek. Zły magik Czarny Septylion, który porywa skrzaty i przygotowuje dla nich szczególnie trudne zadania. Mieszkańców Kwadratolandii bronią rycerze, z których najdzielniejszy jest Dwumianus. Jak w każdej bajkowej krainie na zamku w Deltoigrodzie mieszka rodzina królewska, czyli Król Pierwiastkus Wielki, Królowa Potęga Wspaniała, romantyczna królewna Martolinka Cyferka oraz królewicz Martolusek Liczbiak. Nauka z takimi bohaterami jest dla uczniów prawdziwą przyjemnością.

Idea przyjaznej matematyki w świecie Kwadratolandii została bardzo pozytywnie przyjęta przez uczniów, dlatego w tym roku po raz drugi odbyły się dnia 18 kwietnia Matematyczne Mistrzostwa dzieci i młodzieży, których organizatorem była Firma Edukacyjno – Wydawnicza Elitmat. Kształcenie matematyczne zdolnych osób jest bardzo trudnym i wymagającym zadaniem, przede wszystkim ze względu na to, że talent najpierw trzeba odkryć, a następnie dać mu szansę rozwoju.

Świat Kwadratolandii towarzyszył najmłodszym uczestnikom projektu zarówno w zbiorach zadań, jak i różnego typu zadaniach i łamigłówkach zgromadzonych na portalu stworzonym przez organizatora. W całej Polsce zainteresowanie konkursem jest bardzo duże, jednak nagrodzeni zostaną tylko najlepsi uczniowie. Jednak sam wynik nie jest najważniejszy. Do udziału w tym przedsięwzięciu w naszej szkole zgłosiły się 4 osoby z klas V – VI. Szóstoklasistki już od września przygotowywały się do konkursu korzystając z zasobów portalu. Uczestnicy w ciągu 60 minut musieli rozwiązać test wielokrotnego wyboru, który do łatwych nie zaliczał się. Możliwość wyboru kilku odpowiedzi zmuszał uczniów do ich wnikliwej analizy.

Projekt Matematyka Innego Wymiaru zakłada wprowadzenie do nauczania matematyki technik efektywnego uczenia się. Zastosowanie odpowiednich sposobów nauki, powtarzania i zapamiętywania podnosił efektywność zajęć. Mam nadzieję, że cele projektu zostały osiągnięte. Zainteresowani uczniowie jeszcze bardziej dostrzegli znaczenie matematyki w szkole i w życiu codziennym. Ciekawa treść zadań nie tylko zachęciła dzieci do pracy, ale też kształciła umiejętności logicznego myślenia. Zwiększyła się także motywacja do nauki matematyki.

Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali znaczące miejsca w powiecie i dyplomy.

  • Adam Kulawski, 5 miejsce
  • Alicja Jackowiak, 3 miejsce
  • Katarzyna Płaczek, 4 miejsce
  • Anna Nabzdyk, 6 miejsce