Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”

Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny” jest obecnie najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie, jak również w Polsce. Zadania oraz termin ustalane są przez stowarzyszenie „Kangourou Sans Fronti`eres” z siedzibą w Paryżu. Konkurs przeprowadzany jest jeden raz w roku jednocześnie we wszystkich uczestniczących w nim krajach. W Polsce głównym organizatorem jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych z siedzibą w Toruniu.

Udział w konkursie ma charakter zabawy z matematyką i jest treningiem logicznego myślenia. Uczniowie wszystkich krajów uczestniczących w tym przedsięwzięciu otrzymują te same zadania wspólne dla danej kategorii wiekowej. Ideą konkursu jest zbliżenie dzieci i młodzieży całego świata poprzez masowy udział we wspólnej zabawie matematycznej. Ma on charakter jednorazowego testu. Do każdego zadania dołączone jest 5 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Dodatkowym utrudnieniem jest zakaz używania kalkulatorów. Uczestnicy przez 75 minut zmagają się z zadaniami o różnym stopniu trudności.

Tegoroczna edycja odbyła się dnia 21 marca i zgromadziła 20 uczniów z klas II – VI. Uczestnicy już od listopada przygotowywali się do konkursu na zajęciach dodatkowych. Każdy uczeń otrzymał nagrodę uczestnictwa. W tym roku była to łamigłówka „Kangurowa piętnastka.” Na wyniki trzeba będzie poczekać do maja. Choć zadania nie były łatwe, to na twarzach dzieci gościł uśmiech. Wielu z nich już zapowiedziało chęć uczestnictwa w przyszłym roku.

Cieszymy się, że nasza uczennica z klasy trzeciej, Julka Jarus została wyróżniona w tym konkursie. Otrzymała nagrodę w postaci dwóch książeczek Miniatury Matematyczne, wydane przez Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych. Julce gratulujemy i życzymy wszystkim uczestnikom sukcesów w przyszłości.