Rajd pieszy

Dnia 17 czerwca 2013 roku odbył się rajd pieszy z udziałem uczniów klasy IV. Opiekunami wyprawy były panie: Dorota Krajewska i Paulina Matysiak. Zebraliśmy się o 8.45, aby o godzinie 9.00 wyruszyć w kierunku Kobylina. Nasza trasa wiodła przez Długołękę i Stary Kobylin.

Celem naszej wyprawy była przede wszystkim wizyta w Muzeum Ziemi Kobylińskiej. Kiedyś mieściło się ono w południowym skrzydle klasztoru o.o. Franciszkanów, a od 2008 roku w biurowcu byłej Gminnej Spółdzielni przy Alei Powstańców Wielkopolskich 47. Placówka ta gromadzi i eksponuje dobra kultury materialnej i artystycznej z zakresu archeologii, etnografii, historii i sztuki Kobylina oraz całej Gminy. W tym roku Muzeum Ziemi Kobylińskiej świętowało już 39 lat swojego istnienia. Po muzeum oprowadzała nas pani Regina Wasielewska. Kobylińska placówka współpracuje z innymi muzeami na zasadzie wymiany doświadczeń oraz poprzez wypożyczanie zbiorów na wystawy czasowe. Na koniec naszego pobytu pani Wasielewska rozdała nam foldery z krótką informacją o muzeum. Aby uwiecznić nasz pobyt wpisaliśmy się do księgi gości.

Następnym etapem naszej wędrówki były lody, które każdy z nas bardzo chętnie skosztował. Idąc już w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się obok lapidarium, mieszczącego się przy ulicy Grunwaldzkiej, gdzie znajdują się fragmenty nagrobków po cmentarzu żydowskim. Droga powrotna upłynęła nam w bardzo miłej atmosferze. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do naszej szkoły, a potem do swoich domów.