Święta tuż tuż… czyli bomb(k)owa wycieczka

By skrócić czas oczekiwania na te najmilsze ze świąt czterdzieścioro uczniów z klas 1 – 3 pod opieką wychowawców (dnia 03 grudnia) uczestniczyło w wycieczce do Koźmina Wlkp. gdzie zwiedzili wytwórnię ozdób choinkowych „LOTOS”. Dzieci obejrzały proces powstawania bombek choinkowych. Z uwagą śledziły, jak ze szklanych rurek rozgrzanych do czerwoności wydmuchiwano delikatne przezroczyste bańki. Potem są one srebrzone, barwione, a następnie ozdabiane różnymi motywami. W koźmińskiej wytwórni powstaje szeroki asortyment ozdób o różnych rozmiarach i kształtach wykonywanych tradycyjnymi sposobami, jak również z wykorzystaniem najnowszych metod dekoracji. Dziennie produkuje się blisko 12 tys. bombek. Na przyzakładowej wystawie można było podziwiać prawdziwe cudeńka. Ich widok wprowadził nas w prawdziwie świąteczny nastrój, a każde dziecko zabrało do domu bombkę, na której zręczne ręce pań – malarek wypisały jego imię.

Ale to nie koniec atrakcji. W drodze powrotnej zatrzymano się w Krotoszynie, by w Muzeum Regionalnym im. H. Ławniczaka uczestniczyć w lekcji muzealnej pt. „Spotkania Gwiazdkowe.” Dzieci poznały obrzędy ludowe towarzyszące świętom Bożego Narodzenia i Nowego Roku w naszym krotoszyńskim regionie. Barwna opowieść pana Kustosza przeniosła nas w nieco odległe czasy, czasem dziwiła, czasem wywoływała salwy śmiechu, ale uczyła szacunku do tradycji. Miło było wcielić się w postaci Świętego Mikołaja, kolędników, Trzech Króli… Dzieci nie tylko zdobywały wiedzę o tym, jak to dawniej bywało, ale dobrze się bawiły.

Wspólne kolędowanie, życzenia zakończyły wizytę w muzeum. Teraz pozostanie już tylko czekać na święta i ich magiczną symbolikę…