Święto wolności i radości …

Właśnie mija 222. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas V i VI słowem i pieśnią przybliżyli społeczności uczniowskiej to ważne wydarzenie w dziejach naszego kraju.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego. Potem w programie artystycznym najstarsi uczniowie wyjaśnili młodszym, co to właściwie jest konstytucja i jakie jest jej znaczenie. Przybliżyli również ważne wydarzenia i postacie historyczne, które doprowadziły do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Młodzi artyści zwrócili uwagę na fakt, iż majowe święto to przede wszystkim święto wolności i radości. I to właśnie słowo WOLNOŚĆ było motywem przewodnim akademii. O wolność bowiem walczyło wiele pokoleń Polaków, którzy widzieli w niej nadzieję na lepszą przyszłość. O wolność walczyli i w imię wolności umierali … Ale wolność to nie tylko dawne dzieje:

Ona przeszłości i przyszłości sięga

Przez serce żywe, co w piersiach nam bije.

Bo wolność to jest tyle, ile nas poległo,

I wolność to jest tyle, ile nas dziś żyje.

W dzisiejszych czasach możemy mówić, iż każdy z nas jest wolny, zwłaszcza jeśli popatrzymy na sytuację ludzi w poprzednich stuleciach. Zapominamy jednak, że bycie wolnym to wielkie wyzwanie. W pogłębianiu i poszerzaniu wolności pamiętajmy więc o słowach sławnego polskiego pisarza Leopolda Staffa – „Wolność nie jest ulgą, lecz trudem wielkości.” I tak jak niegdyś twórcy Konstytucji 3 Maja, podejmijmy ten trud i walczmy o naszą wolność i naszą ojczyznę, w myśl piosenki wyśpiewanej w trakcie akademii:

Tak niewiele miałem,

Tak niewiele mam,

Mogę stracić wszystko,

Mogę zostać sam.

Wolność kocham i rozumiem,

Wolności oddać nie umiem.