„Witajcie w naszej bajce …”

16 kwietnia w naszej szkole pojawiły się postacie z bajek. Słowami piosenki „Witajcie w naszej bajce” zaprosiły one uczniów klasy I do swojej cudownej krainy, w której wszystko może się zdarzyć. W ten oto sposób rozpoczęła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej, przygotowana przez uczniów klas V i VI pod kierunkiem pani Marleny Bruder.

Najpierw na scenie pojawili się bohaterowie znanych nam baśni. Każdego z nich spotkało ogromne nieszczęście. Książki z ich przygodami wypożyczone zostały przez Jacka i Marka – szkolnych łobuzów, którzy zamiast je przeczytać postanowili je zniszczyć. I tak Krasnale zostały pokłute cyrklem i wymazano im wąsy, Czerwonemu Kapturkowi żyletką wycięto z książki koszyk przysmaków dla babci, Kot w Butach został w czasie obiadu poplamiony sosem, Kopciuszkowi zamieniono pantofelki na okropne kalosze.

Jakby tego było mało, chłopcy przedłużyli nos Pinokiowi, a z opowieści o Sierotce Marysi wyrwali kartki i zrobili z nich samolociki. W książkach wypożyczonych przez Jacka i Marka brakowało tekstów, a ich bohaterowie byli nieszczęśliwi … Uratować mogły ich tylko dzieci, które chętnie przychodzą do biblioteki, czytają i szanują książki oraz traktują je jak najlepszych przyjaciół. Takimi dziećmi są właśnie pierwszoklasiści. Ale o tym, czy rzeczywiście byli oni gotowi, by stać się czytelnikami biblioteki, zdecydować mogli tylko Królowa – Książka i jej mąż Król – Czytelnik. Wraz z Krasnalem i Koszałkiem – Opałkiem udzielali oni dzieciom wskazówek, jak należy traktować książki, by były zadowolone, jak korzystać z biblioteki i co można w niej znaleźć. Królewska para podjęła też decyzję, że o przyjęciu uczniów klasy I do grona czytelników zdecydują egzaminy.

Pierwszoklasiści zaproszeni zostali do gry planszowej. Każdy zdany egzamin oznaczał przesunięcie się klasy na planszy w stronę biblioteki. Przed najmłodszymi uczniami naszej szkoły stanęły przeróżne wyzwania: odgadywanie tytułów bajek, dopasowywanie ilustracji do bajki, rozwiązywanie zagadek, rozpoznawanie bajkowych bohaterów wśród występujących aktorów, układanie nazw postaci z „Kubusia Puchatka” z rozsypanek literowych oraz układanie próśb książki do dzieci z podanych wyrazów.

Mimo że egzaminy nie były łatwe, pierwszoklasiści poradzili sobie z nimi i bez trudu dotarli do celu gry, czyli do biblioteki. Głośne fanfary oznajmiły więc wszystkim zebranym, iż nadszedł czas na pasowanie. Uczniowie pierwszej klasy złożyli więc przed panią Dyrektor uroczystą przysięgę:

My, uczniowie pierwszej klasy,

Tobie Książko przyrzekamy,

Że szanować Cię będziemy,

Krzywdy zrobić Ci nie damy.

Obowiązków czytelnika

Będziemy przestrzegać pilnie

I z twych rad i twych mądrości

Korzystać bardzo usilnie !

Od tego momentu pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia otrzymali z rąk pani Dyrektor dyplomy, na których mogą zapisywać tytuły przeczytanych książeczek oraz zakładki, które ułatwią im czytanie.

Po uroczystości świeżo upieczeni czytelnicy udali się z panią bibliotekarką do biblioteki na specjalne zajęcia. Zapoznali się z książnicą i jej zasobami, dowiedzieli się, jak trzeba tam się zachowywać oraz podpisali swoje karty czytelnicze. Na koniec każdy uczeń wybrał i wypożyczył swoją pierwszą książkę. Miejmy nadzieję, że pierwszą z wielu.