Zbieramy makulaturę chronimy lasy

Od wielu lat nasza szkoła uczestniczy w akcji zbierania makulatury. W ten sposób chcemy uświadomić naszym uczniom, społeczności smolickiej, jak cenny jest to surowiec.

Do produkcji papieru wykorzystywane są najbardziej drogocenne surowce czyli lasy. W drzewach zawarte jest włókno celulozowe, które wykorzystuje się do produkcji papieru.

Średnio każdy człowiek na świecie wykorzystuje około 50 kg papieru rocznie. Roczna światowa produkcja papieru sięga 318 mln ton. Coraz częściej przy produkcji papieru wykorzystuje się makulaturę. Do niedawna ze zużytego papieru wytwarzano głównie papier pakowny, toaletowy oraz tekturę falistą. Od około 20 lat z makulatury produkuje się papier gazetowy. Dziś z makulatury powstają również papiery higieniczne, serwetki i chusteczki higieniczne oraz materiały termoizolacyjne.

Zbierając makulaturę chronimy lasy. Jedna tona makulatury daje tyle papieru co 17 drzew. Przyczyniamy się do oszczędzania wody oraz zmniejszamy zanieczyszczenie powietrza powodowane przez fabryki produkujące papier.

Na pewno warto zbierać makulaturę. Zachęcamy do segregowania odpadów. Życie w czystym środowisku jest przyjemniejsze, zdrowsze.

Nasi uczniowie zebrali w tym roku 2310 kg makulatury. Wszystkim, którzy włączyli się do naszej akcji serdecznie dziękujemy.

Zestawienie dla poszczególnych klas:

klasailość zebranej makulatury/kgśrednia dla klasy/kg
1936,2
250,45
351332,1
4324
523125,7
615519,4
inne osoby1281-

Najwięcej makulatury zebrali:

  • Adrian Twardowski, kl. 3 – 300 kg
  • Anna Nabzdyk, kl. 6 – 140 kg
  • Julia Jarus kl. 3 – 130 kg

Zbiórka makulatury trwa cały rok. Rozpoczynamy kolejną edycję. Zachęcamy wszystkich do troski o nasze lasy…