Pod gwiaździstym niebem …
Dnia 07 marca br. 41 uczniów klas: II, III i IV uczestniczyło w wycieczce edukacyjnej do Planetarium w Potarzycy. W tej niewielkiej wsi działa jedyna tego typu placówka w Wielkopolsce. Powstała ona z inicjatywy nauczyciela – p. Andrzeja Owczarka, blisko 21 lat temu i mieści się w budynku szkoły (dziś jest to Centrum Oświatowo Kulturalne im. Jana Heweliusza).
A że szkole patronuje astronom, już od wejścia poczuliśmy „kosmiczną” atmosferę. Ściany korytarzy zdobiły obrazy, plakaty, plansze związane z szeroko pojętym Wszechświatem.
W progach szkoły powitała nas pani Elżbieta (żona zmarłego przed trzema laty założyciela), która przedstawiła nam historię planetarium, wyjaśniła różnice między planetarium a obserwatorium, zaprezentowała teleskopy i lornetki, dzięki którym można obserwować niebo … Przypomniała astronomów – Jana Heweliusza i Mikołaja Kopernika, wspomniała postaci kosmonautów – Jurija Gagarina i Walentyny Tiereszkowej …
I tu zaskoczyliśmy naszą panią przewodnik, bo tak na gorąco, bez przygotowania zaśpiewaliśmy fragment popularnej przed laty piosenki „Wala twist”. Byliśmy podobno jedyną grupą znającą ten utwór …
Po takim przygotowaniu mogliśmy przejść do planetarium. Zasiedliśmy na krzesłach, w kręgu, pod wysoką, białą kopułą o średnicy 5 metrów. Stopniowo… „zapadał zmrok”, z głośników płynęła cichutko nastrojowa muzyka, a nad naszymi głowami zapaliło się 6 tysięcy gwiazd, czyli tyle ile można zobaczyć na niebie w pogodną noc. Podczas seansu projektor planetarium wyświetla za pomocą 24 rzutników wierny obraz gwiaździstego nieba. Mogliśmy zobaczyć, jak Słońce, Księżyc i planety wędrują na tle gwiazd, obserwować ich zaćmienie, obejrzeć meteory, układ słoneczny, sztucznego satelitę, drogę mleczną, czy spadające gwiazdy … Każdy z uczestników wycieczki próbował na niebie odszukać swój znak zodiaku.
A wszystkiemu towarzyszyła barwna opowieść przewodnika, w której współczesność przeplatała się z mitycznymi historiami, postaciami…
Co chwila z małych dziecięcych ust wyrywał się okrzyk zdumienia, bo dzięki ruchowi aparatury można pokazać, jak zmienia się sklepienie niebieskie w ciągu dnia, w zależności od pory roku czy różnych szerokości geograficznych.
Czas spędzony w planetarium minął bardzo szybko i dostarczył niezapomnianych wrażeń, uświadomił, że wszyscy jesteśmy cząstką wielkiego Wszechświata. Nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę, wzbogacili wiedzę zdobytą na lekcjach, zasłużyli na pochwałę gospodarzy za kulturalne zachowanie, zainteresowanie tematem. Być może wizyta w planetarium rozbudzi zainteresowania i zachęci do obserwacji nieba….