„Jeżycjada” czyli magiczne podróże po literaturze z … Małgorzatą Musierowicz

Dnia 29 maja odbył się (zapowiadany od początku roku szkolnego) dziewiąty już Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy. Tym razem dotyczył on znajomości książek poznańskiej pisarki – Małgorzaty Musierowicz. Jego celem jest rozbudzanie pasji czytelniczych, mobilizowanie do czytania i wzbogacania wiedzy, popularyzacja literatury dla dzieci, a także integracja środowisk szkolnych. Uczestnicy konkursu, trzyosobowe reprezentacje szkół, wykazywały się wiedzą na temat pisarki i jej twórczości dla dzieci i młodzieży oraz znajomości następujących powieści: „Szósta klepka”, Kłamczucha”, „Kwiat kalafiora”. Organizacją turnieju i przygotowaniem pytań, zadań zajęła się pani Dorota Krajewska.

Do udziału w konkursie zaproszono uczniów ze wszystkich szkół podstawowych z terenu naszej gminy, a także kolegów ze Zdun i Baszkowa. W turniejowe szranki stanęli uczniowie z Baszkowa, Kuklinowa, Zdun i nasza dzielna, niestety, tylko dwuosobowa drużyna w składzie: Julia Jarus i Kornelia Ratajczak, uczennice klasy 4.

I choć czuło się emocje związane z rywalizacją, wierzymy, że dla uczestników była to też dobra zabawa i okazja do wzbogacania wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń. Książki Małgorzaty Musierowicz pełne są bowiem ciepła, humoru i niezwykle życzliwej dydaktyki. Akcja niemal wszystkich powieści rozgrywa się w Poznaniu (w dzielnicy Jeżyce) i nawiązuje do rzeczywistych miejsc, często i zdarzeń … Do tej pory ukazało się dziewiętnaście powieści.

Uczestnicy konkursu zmierzyli się z trzema tomami „Jeżycjady”. By sprawdzić znajomość książek przygotowano dla nich dziewięć zadań wykonywanych zespołowo i pytania indywidualne. Uczniowie rozwiązywali krzyżówkę, musieli rozszyfrować „tajne hasło”, wykonywali zadania typu „prawda- fałsz”, odgadywali nazwiska bohaterów na podstawie ich przezwisk, podawali zawody postaci z powieści, na podstawie cytatów rozpoznawali o kim mowa, podając nazwiska bohaterów, grali w skojarzenia, układali puzzle i wykazywali się wiedzą o życiu i twórczości pisarki. Dużo tego ?!

Odpowiedzi, rozwiązania poszczególnych zadań oceniało jury składające się z nauczycieli, opiekunów poszczególnych zespołów. Trzeba przyznać, że nie były to łatwe zadania, ale uczestnicy wykazali się niezwykle dużą wiedzą, znali najdrobniejsze szczególiki, mnóstwo nazwisk, faktów… Różnice punktowe były naprawdę niewielkie.

Zwycięzcami konkursu zostali uczniowie z SP w Zdunach, którzy wyprzedzili koleżanki z Baszkowa i Kuklinowa. Nasza drużyna uplasowała na czwartej pozycji. Dziewczynki jednak godnie reprezentowały szkołę, walcząc ze starszymi kolegami. I choć pozostał pewien niedosyt, to zasługują one na wielkie uznanie przede wszystkim za to, że podjęły wyzwanie, że przeczytały książki, to już jest sukces! Szkoda, że żaden z uczniów ze starszych klas nie dotrzymał im kroku… i czwartoklasistki walczyły w dwuosobowym składzie…

Dla wszystkich uczestników konkursu przygotowano: pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe (ufundowane przez Radę Rodziców i sponsorów – p. Ireneusza Noelle z Kobylina i p. Tomasza Bulika z Kalisza, którym serdecznie dziękujemy za pomoc), a by wzmocnić „nadwątlone wysiłkiem ciało i umysł” – słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.

Za rok odbędzie się kolejny, jubileuszowy, dziesiąty już konkurs, wierzymy, że chętnych do udziału będzie wielu. Zachęcamy wszystkich do czytania … Na pewno korzyści z tego wiele …