Pierwsza pomoc

Ferie to dla wielu odpoczynek od wytężonej pracy. Jednak niektórzy chcieli ten czas spędzić trochę inaczej. Dnia 4 lutego chętni uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy, które poprowadziły panie: Edyta Szymczak i Paulina Matysiak.

Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko. Na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również nasza postawa. Celem zajęć było poznanie podstawowych czynności ratujących życie. Dzieci miały okazję oswoić się z tak ważnymi zagadnieniami oraz kształtować właściwe nawyki, ponieważ udzielenie pierwszej pomocy powinno być dla nas czymś naturalnym.

Podczas zajęć wykorzystano pomoce otrzymane przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy: fantomy do nauki resuscytacji, podręczniki i filmy.

Uczniowie najpierw obejrzeli film instruktażowy Doktor Kręciołek, podczas którego wykonywali ćwiczenia razem z nim. Następnie rozpoczęła się część praktyczna zajęć: nauka zasad udzielania pierwszej pomocy rozpoczynając od wezwania pomocy korzystając z telefonu po czynności wykonywane przy osobie poszkodowanej. Dzieci ćwiczyły na fantomach masaż serca, sztuczne oddychanie oraz pozycję boczną bezpieczną. Naszym uczniom pomagały również dwie absolwentki szkoły: Ania i Kasia. Najmłodszym uczestnikiem zajęć był jeszcze przedszkolak, a niedługo już pierwszoklasista – Bartek.

Następnie dzieci kolorowały obrazki przedstawiające udzielanie pierwszej pomocy.

Zabawowa forma zajęć bardzo spodobała się naszym wychowankom. Bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach. Uczniowie otrzymali dyplomy Małego Ratownika. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przygotuje ich do właściwego zachowania się w sytuacjach zagrażających życiu.