„Bezmierny mój dług wdzięczności….”

Dzień 14 października, już od lat, ma w naszej szkole szczególny charakter. Gromadzi nauczycieli, pracowników szkoły i przedszkola – obecnych i tych, którzy są już na emeryturze, ale przez lata tworzyli historię naszej placówki, kształtowali umysły i serca młodych ludzi… Dla nich to uczniowie klas 4 – 6 pod kierunkiem polonistów, pań: Inocenty Izdebskiej i Doroty Krajewskiej przygotowali montaż poetycko – muzyczny, w którym słowami poetów, piosenek wyrażali wdzięczność, dziękowali za pedagogiczny trud. Czasami szkolne życie pokazywane zostało w krzywym zwierciadle, ale niektórzy deklarowali, że w przyszłości zostaną nauczycielami i choć inni ostrzegają: ” ….„dziecko kochane to taka trudna praca./I na dodatek nie ma spokoju gdy się do domu wraca!…” I jest tyle innych pięknych zawodów, to przecież: „… Nim będą sławni, Ci wielcy ludzie, Kto ich nauczy czytać…?”

Dlatego… jest w kalendarzu taki dzień, przeznaczony wyłącznie dla nauczycieli i pracowników szkoły, by w sposób szczególny złożyć im najserdeczniejsze życzenia i podziękować za to wszystko, co dla nas zrobili, za wszystko, czego nauczyli i za to, czego nauczyć chcieli… , bo przecież nie wszystko wyszło, ale my jesteśmy najzwyklejsze dzieci… , które dziś… „nastawiały swe uszy, by je wytargać za wszystkie szkolne grzechy i grzeszki…” , bo” Jeżeli są gdzieś na tym świecie święci, / to u nas w szkole jest ich bardzo wiele, / a nazywają się – Nauczyciele !”Dla nich też, oprócz pięknych czerwonych róż, by wprowadzić nieco humoru, przygotowano specjalne, zabawne upominki, których wręczenie poprzedził specjalny komentarz….

Bardzo wymowne były słowa skierowane do nauczycieli przez gości specjalnych naszej uroczystości: p. Sylwię Wachowiak, Inspektora ds. Oświaty Urzędu Miejskiego w Kobylinie i ks. Proboszcza dr. Błażeja Dojasa, który, składając życzenia, przytoczył list papieża Jana Pawła II skierowany do nauczycieli, który nic nie traci na aktualności… Świąteczne życzenia przekazali także panowie radni: Piotr Chlebowski i Józef Ratajczak…

W sposób szczególny podkreślono rangę zawodu nauczycielskiego podczas wieczornego nabożeństwa różańcowego i Mszy św. , kiedy modlono się za wszystkich pracowników, emerytów i tych, którzy już … w niebiańskiej uczą szkole ….