Do Pacanowa pociągiem, czyli …. zdobywamy Kartę pieszego z „Bezpiecznym przejazdem”

Już po raz drugi PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły październik miesiącem edukacji. Celem projektu jest podniesienie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności oraz poprawa bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo – drogowych i na terenach kolejowych, realizowany w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj”.

Dnia 20 października br. z inicjatywy p. Pauliny Matysiak – Zalewskiej, zgodnie z wieloletnią tradycją szkoły, odbył się apel o charakterze edukacyjnym „Zdobywamy kartę pieszego”, adresowany do uczniów klasy 2. Tym razem scenariusz montażu poetycko – muzycznego został wzbogacony o treści związane z bezpieczeństwem na przejazdach kolejowych.

Drugoklasiści spotkali się z Koziołkiem Matołkiem, który, by bezpiecznie dotrzeć do Pacanowa, musiał wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego. W trakcie radosnej zabawy dzieci rozwiązywały zagadki, wykonywały zadania wymagające wiedzy, jaką każdy pieszy uczestnik ruchu drogowego powinien posiadać, w tym: jak przekraczać jezdnię i przejazdy kolejowo – drogowe; znać podstawowe znaki drogowe, ich rodzaje i podać informacje na nich zawarte; odczytywać znaczenie barw na sygnalizatorze świetlnym; wskazać znaki znajdujące się w pobliżu szkoły ; umieć wezwać pomoc, wiedzieć jakie informacje należy podać przy zgłoszeniu; znać miejsca, gdzie można się bezpiecznie bawić …

Nagrodą dla dzieci i Koziołka Matołka były upominki – gadżety kampanii „Bezpieczny przejazd…” i Karta Pieszego – to taki wewnętrzny, szkolny dokument, świadectwo posiadanej wiedzy, pozwalający na bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym. I choć nie ma mocy prawnej, każde dziecko jest dumne z jego posiadania…

Uroczystość zakończyła wspólna zabawa w pociąg, bo, jak wiadomo, Koziołek musiał ruszać w dalszą drogę, a że smutno i trudno wędrować pieszo samemu, zaprosił do wspólnej wędrówki wszystkie dzieci:

„… wprawdzie nogi cztery mam,

nie chcę dalej podróżować sam.

Pociąg, lokomotywa nowa

zawiezie mnie do Pacanowa !

Zapraszam was, też tu siadajcie

i w nową podróż ze mną ruszajcie…”

Gośćmi honorowymi uroczystości byli : zaprzyjaźniony ze szkołą p. mgr Jarosław Chmielarz z PKP PLK Zakładu Linii Kolejowych w Ostrowie Wlkp. oraz panowie policjanci z Posterunku w Kobylinie: st. asp. Tomasz Lesiński i st. sierż. Damian Huchrak.

W drugim miesiącu szkolnej nauki przypomniano zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bezpieczną drogę do szkoły, zasady zachowania się obok terenów kolejowych oraz zagrożenia z jakimi można spotkać się na przejściach i przejazdach kolejowo – drogowych. Wierzymy, że nasze wspólne działania przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa. A kiedyś, gdy dzisiejsze dzieci zostaną odpowiedzialnymi rowerzystami, motocyklistami czy kierowcami, będą szanować zasady, jakie obowiązują w ruchu drogowym i przy przekraczaniu przejazdów kolejowo – drogowych. A już dziś mogą zwrócić uwagę na postawę swoich rodziców, stać się propagatorami kampanii „Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj sie i żyj” i wspólnej akcji PZU i Policji – „STOP wariatom drogowym”….