„Uzależnieniom – STOP”

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kobylinie była organizatorem turnieju profilaktycznego, który odbył się 9 czerwca.

Piętnastoosobowe drużyny ze szkół podstawowych i gimnazjum z terenu naszej Gminy reprezentowały poszczególne placówki. Do turnieju przygotowywano się wcześniej, wykonując plakaty, układając hasła promujące zdrowy styl życia i przeciwstawianie się wszelkim używkom. Grupa uczniów zaprezentowała scenkę teatralną związaną z profilaktyką uzależnień, pt. „Jaś i Małgosia, czyli kto kogo zje i … czym popije”, w której w humorystyczny sposób skutecznie przekonywano Baba Jagę do zerwania z nałogami. Zakończenie inscenizacji zawierało przesłanie skierowane do rówieśników: „I ty pamiętaj, przyjacielu młody, twoje życie, w twoich rękach, na widok używek nigdy nie pękaj. Pływaj, tańcz, biegaj, skacz, a doczekasz w zdrowiu stu lat”.

Trzeba przyznać, że wszystkie scenki cechowała niezwykła pomysłowość i różnorodność przekazywania treści.

Po wrażeniach artystycznych przyszedł czas na zmagania sportowe. Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali ciekawe, często zabawne konkurencje sprawnościowe, w tym m.in. różnego rodzaju wyścigi z użyciem różnych przyborów (piłek, balonów, materacy …), skoki w workach, rzuty do kosza, ćwiczenia równoważne, czy zabawa w „stonogę” i przewożenie zawodników na … kocu.

Było więc sportowo i „wystrzałowo” za sprawą pękających balonów, zgniatanych ciężarem własnego ciała …

Wprawdzie rywalizacja była zacięta i wyłoniono zwycięzcę, którym została drużyna Gimnazjum z Kobylina (nasz zespół uplasował się na 4 miejscu), ale głównym celem turnieju była dobra zabawa, pokazanie, że sport jest sposobem na realizację własnych marzeń, ciekawą formą spędzenia wolnego czasu, uczy koleżeństwa, współpracy, odpowiedzialności, jest alternatywą dla tych, którzy szukają wrażeń i emocji wolnych od używek.

Wszystkie drużyny otrzymały zestawy sprzętu sportowego, który pozwoli na uatrakcyjnienie lekcji wychowania fizycznego i zajęć pozalekcyjnych.

Ciekawym doświadczeniem była możliwość oddania strzałów do bramki w … alkogoglach na nosie. To specjalne okulary, które pokazują, jak reaguje nasz organizm po spożyciu alkoholu, demonstrują rozmyty obraz jaki widzi pijany kierowca, powodują spowolnienie reakcji, obniżenie koncentracji niemożność określenia kierunków, odległości, podwójne widzenie, brak koordynacji mięśniowej …

Turniej jest przykładem na to, że nauka poprzez zabawę przynosi wiele korzyści, integruje środowiska szkolne. Wierzymy, że dzięki takim zabawom nasi uczniowie naucza się zachowań asertywnych, będą umiały dokonywać prawidłowych wyborów.