Spektakl profilaktyczny „W krainie bajtów”

     „Bezpieczeństwo w internecie. Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych” to jeden z podstawowych kierunków polityki oświatowej na rok szkolny 2017/2018. Realizując ten kierunek uczniowie oraz dzieci przedszkolne z grupy „0” Szkoły Podstawowej w Smolicach obejrzeli spektakl profilaktyczno-edukacyjny „W krainie bajtów”. Spektakl opowiadał o zagrożeniach wynikających z uzależnienia młodych osób od nowych technologii tj. gry komputerowe, internet, telewizja czy telefon… zwanych narkotykami XXI wieku.

    „W krainie bajtów” to opowieść o Ani, dziewczynie, która swój czas wolny spędzała przed klawiaturą lub ekranem telewizora. Za sprawką komputerowego Mistrza przenosi się do wirtualnej rzeczywistości, świata zamieszkałego przez mało przyjazne postacie: Złodzieja Czasu, Wirusy, Sieciowe Potwory…  Przebywanie w wirtualnym świecie wcale nie jest przyjemne… Po kilku przerażających przygodach Ania postanawia wrócić do swojego świata.

   Spektakl nie tylko ukazywał negatywne aspekty wpływu massmediów na psychikę młodego odbiorcy, przekazywał też, jak wykorzystywać media z pożytkiem oraz jak bezpiecznie posługiwać się internetem i unikać pułapek, które czyhają na nierozsądnego użytkownika sieci.

    Ograniczona liczba dekoracji pozwalała skupić się przede wszystkim na przekazywanych treściach, które utrwalone zostały w pogadance, jaką główny aktor przeprowadził z widzami po zakończonym spektaklu. Z pomocą komputerowego Mistrza uczniowie przypomnieli  najważniejsze zasady korzystania z internetu i innych mediów.

    Spektakl został finansowy przez Radę Rodziców SP Smolice.