Mikołajkowo – Gwiazdkowy Turniej w Warcabach

Dnia 14 grudnia w Sali OSP w Smolicach odbył się Mikołajkowo – Gwiazdkowy Turniej w Warcabach. Nasza szkoła jako organizator zawodów wysłała kilkanaście zaproszeń do pobliskich szkół. Niestety, z zaproszenia skorzystały (oprócz gospodarzy) tylko trzy placówki: SP w Kuklinowie, SP w Zalesiu Małym i SP w Roszkach. Ogólnie w turnieju rywalizowało 12 dziewczynek i 13 chłopców. Zawodnicy grali systemem szwajcarskim, rozgrywając każdy siedem rund. Dzięki specjalnemu programowi komputerowemu, który rozlosowywał przeciwników w poszczególnych partiach gry, rywalizacja przebiegała szybko i sprawnie. Zawody w warcabach mają specyficzną atmosferę – cisza na sali, niezwykłe skupienie na twarzach zawodników…

Bardzo duże podziękowania należą się Towarzystwu Gry w Karty i Gier Planszowych „BAŚKA” w Kobylinie, które przekazało naszej szkole 20 profesjonalnych plansz do gry w warcaby lub szachy wraz z pionkami oraz 10 bardzo dobrej jakości zegarów, dzięki czemu cała impreza wyglądała super pod względem organizacyjnym. Ponadto stowarzyszenie to ufundowało, co jest bardzo rzadko spotykane w takich przedsięwzięciach, nagrody dla wszystkich uczestników. Oprócz tego wszyscy startujący otrzymali słodycze (czekolady i soczki).

W kategorii dziewcząt o pierwszym miejscu musiała zadecydować dodatkowa punktacja, dzięki której na najwyższym stopniu podium stanęła zawodniczka z Zalesia Małego – Mirela Trawińska, drugą lokatę zajęła Zuzanna Konrady ze Smolic. Natomiast na najniższym stopniu podium uplasowała się Weronika Chuda z Kuklinowa.

W grupie chłopców bezapelacyjnym zwycięzcą został Dawid Mierzwicki z Kuklinowa, który wygrał wszystkie siedem pojedynków. O drugiej pozycji ponownie musiał zadecydować średni Bucholtz (w tym systemie sumuje się wszystkie punkty zdobyte przez przeciwników, z pominięciem rezultatów skrajnych, czyli przeciwników, którzy zdobyli największą i najmniejszą liczbę punktów), w tym przypadku los uśmiechnął się do zawodnika z Zalesia Małego Marka Trawińskiego. Trzecie miejsce przypadło gospodarzom, a dokładnie Adamowi Kulawskiemu.

Cała impreza przebiegała w miłej i przyjaznej atmosferze. Zawodnicy oprócz możliwości sprawdzenia swoich umiejętności mogli poznać nowych kolegów i koleżanki oraz zapoznać się z zegarami służącymi do rozgrywania zawodów szachowych i w warcabach. Mamy nadzieję, że turniej ten wpisze się na stałe do kalendarza imprez sportowych organizowanych w Smolicach i w następnych odsłonach będzie się cieszył większą popularnością.

Gratulujemy zwycięzcom i jeszcze raz składamy wielkie podziękowania dla Kobylińskiego Towarzystwa „BAŚKA.” Pan Edmund Polny, przedstawiciel Towarzystwa wręczył dyplomy i nagrody zwycięskim zawodnikom.

Warto wspomnieć, że warcaby są jedną z najstarszych gier planszowych. Obecnie jest jedną z dyscyplin sportowych. Jednak nie od dziś wiadomo, że warcaby rozwijają umysł, spostrzegawczość, uczą sztuki przewidywania i planowania, są pożyteczną formą spędzania czasu wolnego. Nie warto zatem czekać do kolejnych zawodów, lecz już dziś spróbować zmierzyć się w grze z rodzicami w domu, bądź kolegą, koleżanką świetlicy szkolnej.