Spotkanie na Olimpie…

    Mity od wieków  pobudzały wyobraźnię człowieka. Wiele nawiązań do  mitologii możemy znaleźć w życiu codziennym. Przykładem mogą być: frazeologizmy, literatura, sztuki plastyczne.  Nic więc dziwnego, że mity stały się tematem przewodnim XII Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego przygotowanego przez Panie : Dorotę Krajewską i Inocentę Izdebską. Siedem trzyosobowych drużyn ze szkół w Zdunach, Kobylinie, Zalesiu Małym i Smolicach  „udało się   na Olimp” – ukryty wśród chmur, zasnuty mgłą szczyt – siedzibę greckich bogów, by podpatrywać ich życie, przeżyć z nimi niezwykłe przygody.

     Dla uczestników konkursu przygotowano mnóstwo różnorodnych zadań, których poprawne wykonanie zapewniała znajomość najpopularniejszych mitów i książki Jana Parandowskiego pt. „Przygody Odyseusza”. Uczniowie indywidualnie odpowiadali na bardzo szczegółowe pytania, a także pracowali zespołowo i  na podstawie cytatów, opisów rozpoznawali postaci mityczne, rozwiązywali krzyżówkę, „podsłuchiwali rozmowy bogów”,  odgadując, kto z kim rozmawia, podawali znaczenie związków frazeologicznych i odkrywali zaszyfrowaną tajemnicę… Najwięcej emocji budziła  jednak bitwa morska, wzorowana na popularnej niegdyś grze „w statki”. Uczestnicy nie tylko toczyli bitwy, zatapiając okręty „wroga”, walczyli z morskimi żywiołami, próbowali ominąć bomby, rafy koralowe, czy też odpoczywali na wyspach…. Tu potrzebna była nie tylko wiedza książkowa, ale  szczęście i znajomość „taktyki wojennej”…. Końcową klasyfikację nieco zachwiało zadanie ” na czas”, czyli układanie puzzli….

    Rywalizacja była bardzo wyrównana, a uczestnicy świetnie przygotowani.  Różnice punktowe były minimalne. Nas cieszy fakt, że pierwsze miejsce zajęła nasza drużyna w składzie : Wiktoria Łukowiak, Aleksandra Szwarczyńska i Natalia Jarus, wyprzedzając dwa zdunowskie zespoły. BRAWO  DZIEWCZYNY !!! Czwarte i piąte miejsce zajęli koledzy z Kobylina. Na szóstej pozycji uplasowała się nasza druga drużyna (Julia Kordasiewicz, Julia Nabzdyk i Zuzanna Płaczek),  a siódme miejsce przypadło uczniom z Zalesia Małego.

      Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, a pozostałe cztery drużyny dyplomy i upominki rzeczowe. Dla wszystkich uczestników przygotowano poczęstunek – pyszne wafelki i soczki.

     I choć czuło się ducha rywalizacji, a każda drużyna chciała zwyciężyć, to na pewno wszyscy świetnie się bawili. Podsumowując, trzeba przyznać, że przygotowania do konkursu na pewno nie były syzyfową pracą, a znajomość mitów nie jest achillesową piętą uczestników…. Warto czytać, bo dzięki temu nie tylko można przeżyć niezwykłe przygody, ale i wzbogacać wiedzę …