Świętujmy razem 100-lecie odzyskania niepodległości!

    Sto lat temu, po 123 latach niewoli, nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość. Naród polski mógł znów sam stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń. By uczcić tę szczególną rocznicę przedszkolacy i uczniowie Szkoły Podstawowej w Smolicach przygotowali piękną patriotyczną uroczystość.

    Przygotowania do tego wyjątkowego święta smolicka szkoła rozpoczęła już wcześniej, kiedy to klasy 7 i 8 wraz ze swoimi wychowawcami p.Krystyną Fralą i p.Anną Zielonką przystąpiły do projektu „100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości”. Z pozdrowieniami z pięknych Smolic zostało wysłanych 100 pocztówek, a z otrzymanych kartek panie stworzyły wyjątkową dekorację.  Dzięki akcji uczniowie polskich szkół poznali się i zjednoczyli mimo, że dzieliły ich czasem setki kilometrów.

     Kolejnym projektem do którego przystąpiła placówka była akcja MEN „Rekord dla Niepodległej”. W piątek, 9 listopada  o godzinie 11:11 zjednoczyliśmy się z  tysiącami rówieśników w całej Polsce i zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy.

     By umożliwić świętowanie odzyskania niepodległości wszystkim mieszkańcom Smolic i okolic zaprosiliśmy wszystkich patriotów w niedzielę 11 listopada do sali wiejskiej w Smolicach na uroczystość „100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości”. Wyjątkową akademię przygotowały dzieci przedszkolne z grupy 0 pod kierunkiem p. Violetty Pilujskiej oraz  uczniowie klas 5, 7 i 8 pod kierunkiem p. Inocenty Izdebskiej i p. Edyty Szymczak.  Liczba patriotów, którzy skorzystali z zaproszenia, zadziwiła i ucieszyła organizatorów – wszak każdy Polak powinien ten wyjątkowy dzień świętować godnie i w jedności z rodakami. Wszyscy w skupieniu, pełni zadumy i wzruszenia wysłuchali wierszy oraz pieśni upamiętniających ważne wydarzenia z historii Polski. Uroczystość zakończyła się w radosnej, patriotycznej atmosferze przesłaniem wyśpiewanym przez Wiktorię Łukowiak:

„My mamy szczęście, że w tym momencie,

Żyć nam przyszło, w kraju nad Wisłą…

My mamy szczęście…”