Uwaga !! Mamy mole … książkowe

Wydaje się, że o tym, jak ważną rolę w życiu człowieka pełni czytanie książek, nie powinno się nikogo przekonywać. Okazuje się jednak, że tradycyjnej książce w wersji papierowej trudno konkurować z komputerem, tabletem, e-bookami czy innymi „cudami” techniki.

Trochę na przekór tym sądom w naszej szkole przez cały rok trwał konkurs czytelniczy pod hasłem: „W każdej szkole są książkowe mole”. Co miesiąc przyznawano tytuł „Mola miesiąca”, a na koniec roku szkolnego – „Super Mola”. Uczestnicy konkursu czytali wyznaczone książki i odpowiadali na dziesiątki bardzo szczegółowych, czasem podchwytliwych  pytań przygotowanych przez p. Dorotę Krajewską.   Do rywalizacji włączyło się dwanaścioro uczniów z klas 2 – 6. Może ktoś powie, że to niewiele, ale to 13,6 % ogółu uczniów i dla nich warto było podjąć trud organizacji konkursu.

Wg definicji słownikowej w znaczeniu potocznym „mól książkowy” to owad żyjący w książkach, a także osoba, która czyta bardzo dużo książek, spędza dużo czasu na czytaniu. My możemy więc śmiało powiedzieć: „MAMY  MOLE” !!! Najlepszy czytelnik przeczytał (oprócz materiału lekturowego dla danej klasy) 15 dodatkowych książek !!  Ale nie ilość przecież jest ważna, najważniejsze jest to, co każdy z uczestników konkursu zyskał, bo jest to prawdziwy skarb. Czytanie to przecież świetne ćwiczenie naszego mózgu, usprawnia myślenie, wzbogaca słownictwo, poszerza wiedzę, poprawia koncentrację, umiejętność skupienia się i pamięć, rozwija wyobraźnię, buduje poczucie własnej wartości, ubogaca pisanie, czyni nas świetnym rozmówcą, daje satysfakcję i zabija nudę … , a to przecież świetnie przekłada się na wyniki w nauce, na oceny ze wszystkich przedmiotów. Czyż to mało???

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.  Zachęcamy do codziennego czytania ! Na pewno warto! A książka to także świetny sposób na nudę i deszczową pogodę …

Nasze Super Mole i Moliki otrzymały nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. A jak przedstawiała się klasyfikacja końcowa i rywalizacja w poszczególnych miesiącach można zobaczyć w załączonej tabeli PDF i we wcześniejszych wydarzeniach i galerii FOTO pod tytułem „W każdej szkole są książkowe mole”.