Wycieczki klasy III

piekarzKlasa III podsumowując blok tematyczny ,, Jak powstaje chleb” wybrała się na wycieczkę do piekarni państwa Kwiecińskich w Smolicach. Pan Michał Kwieciński wraz ze swoją żoną w progach piekarni  przyjął  nas jak zwykle bardzo miło i serdecznie. Opowiedział jak powstaje chleb, bułki i różnego rodzaju wypieki w jego piekarni. Pokazał maszyny i sprzęt potrzebny do pracy. Pani J. Kwiecińska pokazała nam w jaki sposób wyrabia ciasto na kruche ciasteczka z cukrem. Oczywiście zostaliśmy tymi przepysznymi ciastkami poczęstowani.

Gospodarze piekarni pokazali nam także galerię rodzinnych zdjęć. Pan Kwieciński z entuzjazmem opowiadał jak powstała piekarnia, jak kiedyś wypiekano chleb i dostarczano go do okolicznych wiosek. Mówił też o szacunku do chleba  bez którego trudno byłoby żyć. 

Bardzo dziękujemy państwu Kwiecińskim za pokazową lekcję w swojej piekarni, za miłe przyjęcie, piękne słowa i poczęstunek.

lasTydzień później 28 września trzecioklasiści byli na wycieczce w lesie. Tym razem podsumowując wiadomości dotyczące lasu. Dzieci wyposażone w lornetki, lupy i kompasy pod opieką pana Przemka wyruszyły obserwować przyrodę. Droga do lasu w Smolicach Kolonii przebiegła  bardzo szybko. W lesie  uczniowie powtórzyli warstwową budowę lasu, rozpoznawali gatunki drzew i krzewów , kierunki świata. Obserwowali ptaki i owady zamieszkujące las. Przez lornetki udało im się zobaczyć sarny, jelenia oraz dzika. Wsłuchiwali się w odgłosy lasu pamiętając, żeby nie zakłócić ciszy i spokoju jego mieszkańców.