„Tuwim znany i lubiany”

„Tuwim znany i lubiany” to tytuł międzyszkolnego konkursu recytatorskiego oraz wiedzy o życiu i twórczości Juliana Tuwima, który zorganizowała Szkoła Podstawowa w Kobylinie, nosząca jego imię. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2013 – Rokiem Juliana Tuwima, była to okazja do wspólnego świętowania. Celem konkursu było m.in. promowanie osoby i twórczości poety, rozwijanie zdolności recytatorskich i zainteresowań czytelniczych.

Otwarcia konkursu dokonała p. Dyrektor – Emanuela Czwojdzińska, a uczniowie kobylińskiej szkoły przygotowali niezwykły, bardzo żywiołowy i pogodny montaż poetycki, swoisty mix wierszy Juliana Tuwima i ich parafrazę w odniesieniu do … dnia dzisiejszego.

Z konkursowymi zadaniami (dn. 20 listopada br.) zmagali się uczniowie z pięciu szkół, w: Baszkowie, Jutrosinie, Pępowie, Smolicach i Kobylinie. Uczestnicy pracowali w trzyosobowych zespołach. Naszą szkołę reprezentowali czwartoklasiści: Julia Jarus, Kornelia Ratajczak i Maciej Kowalski, którzy przygotowywali się pod czujnym okiem p. mgr Marii Bednarek.

Najpierw każda szkoła indywidualnie lub zespołowo prezentowała recytację wybranego wiersza. Na szkolnej scenie zabrzmiały: „Lokomotywa”, „Ptasie radio” i „Słoń Trąbalski”, a rozmarzony Maciek „solo” przedstawił tuwimowskie „Cuda i dziwy”.

Po recytacji nadszedł czas na część wiedzową. Ten etap składał się z dziesięciu zadań dotyczących znajomości wierszy dla dzieci oraz faktów z życia i twórczości poety. Uczniowie odpowiadali na pytania w formie pisemnej, a oceny dokonywało jury. Tworzyli je: p. mgr Sylwia Wachowiak, inspektor ds. oświaty, przedstawiciel organu prowadzącego, nauczyciele – opiekunowie grup oraz przedstawiciele gospodarzy. Zawodnicy, wykazując się niezwykłą znajomością wierszy dla dzieci, rozwiązywali krzyżówki, bawili się w skojarzenia, rozpoznawali utwory na podstawie cytatów, wskazywali bohaterów, uzupełniali fragmenty wierszy, a na koniec rozwiązywali test dotyczący życia, twórczości, działalności Tuwima. I tu trzeba było pamiętać wiele dat i takie detale, jak np.: „W którym miejscu na twarzy Tuwim miał charakterystyczne znamię ?”

Emocji nie brakowało. Kiedy zakończono konkursowe zmagania, gospodarze przygotowali dla uczestników pyszne zdrowe kanapki i soczki. A na osłodę – cukiereczki z humorystycznymi, czasem „kąśliwymi” sentencjami, których autorem był Tuwim.

W oczekiwaniu na werdykt jury zwiedzono kobylińską szkołę, podziwiając niezwykle barwną wystawę prac plastycznych – ilustracji do wierszy Tuwima.

Z wielkim napięciem oczekiwano ogłoszenia wyników. Ku wielkiej radości i chyba pewnemu zaskoczeniu dla nich samych, nasz zespół (dodać należy, że najmłodszy wiekiem) zajął drugie miejsce. Wyprzedzili ich uczniowie z SP w Baszkowie, a na trzecim miejscu uplasowały się ex aequo – Kobylin i Pępowo. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Wspólna fotografia zakończyła konkursowe zmagania. A my gratulujemy naszym uczniom, którzy dosłownie fruwali z radości … Brawo !