„RUSKIE SZUKANO” W PARKU

             gra w chowanegoW piątek, 4 grudnia, uczniowie klasy IV i VI, w ramach programu „WF z klasą – WF poza szkołą”, wybrali się na zajęcia do pobliskiego parku. W doskonale znanym nam miejscu, w sąsiedztwie pięknego, neobarokowego pałacu oraz Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, uczniowie zagrali w „ruskie szukano”. Gra ta odbywa się przy użyciu piłki. Osoba szukająca po wybiciu piłki musi ją przynieść na wskazane miejsce, po czym zaczyna szukać uczniów.

         Znaleziony uczeń zostaje „zaklepany” i wychodzi z ukrycia. Jeżeli jakiemuś zawodnikowi uda się niepostrzeżenie dobiec do piłki i ją ponownie wybić, osoba szukająca znów musi udać się po piłkę i zacząć szukanie od nowa, gdyż wybicie piłki oznacza wybawienie wszystkich, którzy zostali wcześniej znalezieni. Zmiana szukającego następuje w momencie znalezienia wszystkich osób lub po pięciokrotnym wybiciu piłki.

         Uczniowie VI klasy grali już kilka razy w tę grę i zawsze pytają, kiedy znów pójdą do parku. Dla klasy IV było to pierwsze spotkanie z tą zabawą. Mimo tego szybko zrozumieli, o co w niej chodzi i bardzo im się spodobała.        Uczestnictwo w tej grze wymaga od zawodników dobrej orientacji w terenie, wysokiej sprawności fizycznej, skoczności, szybkości, gibkości, koordynacji ruchowej oraz sprytu. Zabawa ta ma dużo zalet i żadnej wady, przez co dzieci bardzo chętnie w niej uczestniczą, bez względu na posiadane umiejętności ruchowe. Każdy bowiem może w niej znaleźć miejsce dla siebie.          Warunki atmosferyczne były bardzo dobre na zorganizowanie powyższej aktywności ruchowej. Kiedy po upływie ponad godziny przyszedł czas na powrót do szkoły, uczniowie nie chcieli wracać. Podsumowując – była to bardzo udana forma zajęć wychowania fizycznego, która przypadła do gustu wszystkim uczniom, bez żadnego wyjątku!