W każdej szkole są książkowe mole

Większość z nas nie lubi czytać i czytamy coraz mniej. Z badań przeprowadzonych przez Zakład Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej wynika, że aż 42 procent Polaków książki nie interesują. Tylko 37 procent kupiło przynajmniej jedną pozycję w roku. Dorośli, którzy sami nie sięgają po lektury, raczej nie zarażą dzieci miłością do książek. Tymczasem lista korzyści, jakie niesie czytanie, jest bardzo długa.

Czytanie to świetne ćwiczenie naszego mózgu, usprawnia myślenie, wzbogaca słownictwo, poszerza wiedzę, poprawia koncentrację, umiejętność skupienia się i pamięć, rozwija wyobraźnię, buduje poczucie własnej wartości, wzbogaca umiejętność pisania, czyni nas lepszym rozmówcą, daje satysfakcję i zabija nudę. Dzieci, które czytają, lepiej się uczą i wysławiają. Osoby, dla których w dzieciństwie książki były codziennością, w dorosłym życiu lepiej radzą sobie z emocjami i podejmowaniem decyzji… Warto więc sięgnąć po książkę i polubić czytanie.

O tym, jak ważny jest to problem świadczy też fakt, że Rada Ministrów podjęła w październiku br. uchwałę w sprawie wieloletniego Narodowego Programu Czytelnictwa.

Biorąc pod uwagę korzyści płynące z czytania, także w naszej szkole podejmujemy działania mające na celu rozwijanie czytelnictwa. Od wielu lat organizujemy klasowe i międzyszkolne konkursy czytelnicze, włączamy się do akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
W tym roku ogłosiliśmy konkurs czytelniczy pod hasłem: „W każdej szkole są książkowe mole”.

Zasady konkursu:

– konkurs adresowany jest do uczniów klas 2 – 6;

– w każdym miesiącu uczestnicy konkursu czytają wyznaczone książki ( oprócz obowiązkowych lektur szkolnych);

– uczestnicy odpowiadają na pytania przygotowane przez bibliotekarza;

– tytuł „Mola miesiąca” i dyplom otrzyma osoba, która zbierze najwięcej punktów za prawidłowe odpowiedzi;

– tytuł „Super Mola” i specjalną nagrodę otrzyma osoba, która udzieli najwięcej prawidłowych odpowiedzi w czasie trwania konkursu;

– konkurs trwa od października 2015 roku do maja 2016 roku;

Mamy już za sobą pierwszy etap konkursu. Tytuł „Mola października” zdobyła Julka Jarus z kl. 6, która odpowiedziała poprawnie na wszystkie pytania i zdobyła 20 pkt. „Molikami miesiąca” zostały: Oliwka Gierlik z kl. 2 i Julka Kordasiewicz z kl. 5.

Zachęcamy wszystkich do udziału w konkursie i do czytania …

W każdej szkole są książkowe mole